Teknolojix Haber
MOBİL

ABD’nin Huawei’ye Uyguladığı Büyük Yasakta Şok Gelişme

ABD’nin Huawei’ye Uyguladığı Büyük Yasakta Şok Gelişme

Herkes düzelme beklerken ABD hükümeti, Huawei’ye uyguladığı büyük yasak konusunda şok bir karar daha aldı.

Huawei, geçen sene bu günlerde ABD Ticaret Bakanlığı’nın yasaklı listesine eklenmiş, böylece ABD’deki firmaların Çin merkezli Huawei ile iş yapmalarına izin vermemişti. Bu gelişmeyle birlikte Google, Huawei’nin Android lisansını geri çekmiş, böylece Huawei’nin Google uygulamalarını kullanması mümkün olmayacak hale gelmşti. Şimdi bu yasaklar, 2021’e uzatıldı.

Trump, Mayıs 2019’da imzaladığı bir emir ile ulusal acil durum ilan etmiş ve ABD’nin bazı firmaların telekom ekipmanlarını kullanmasını, ulusal güvenliğe tehdit oluşturduğu gerekçesiyle engellemişti. Getirilen yasaklar, Huawei’nin yanında ZTE ve diğer birkaç Çinli firmayı kapsıyordu. ABD Ticaret Bakanlığı, yaşanacak büyük kesintileri aşmak için Huawei’ye ABD’li firmalarla çalışabilmesi için geçici lisanslar vermişti. Zamanı birkaç gün içerisinde bitecek olan bu lisansların da yenilenmesi bekleniyor.

ABD Federal İletişim Komisyonu ise kasımda Huawei ve ZTE’yi ulusal güvenlik riski olarak değerlendirmiş ve bu firmaların Amerika’daki kırsal müşterilerinin 8,5 milyar dolar devlet fonuyla Huawei ve ZTE’den ekipman almasını engel olmuştu.

Related posts

Xiaomi’den Transparan Mi 10 (Explorer Edition) Modelinin Fotoğrafları!

Fatih Akgün

PUBG Mobile Oyununu Destekleyen Cihazlar

Fatih Akgün

En Uygun Fiyatlı Huawei Enjoy Z 5G Özellikleri ve Fiyatı!!

Fatih Akgün

Yorum Yap