Teknolojix Haber
İNTERNET

ABD’yi saran şaşırtıcı bir iddia !

Bu Yalan Haber, İnternette Koronavirüs’ten Bile Daha Hızlı Yayıldı.

ABD‘yi saran şaşırtıcı bir iddia, yayılma hızında belki bir an Korona Virüsü’nü bile solladı. Ama gerçek, sonunda gün yüzüne çıktı.

Sosyal platformlarda her gördüğümüze inanmamamız şart, zira yanlış ve hatta kötü niyetle hazırlanmış yalan haberlerin delicesine yayılabildiği bir dönemdeyiz. Benzer bir durum, ‘hastaneler aslında boş‘ iddiasının ortaya atıldığı ABD‘de yaşandı.

Twitter‘da #FilmYourHospital etiketiyle sosyal platformu adeta saran iddia, hastaneleri ve sağlık çalışanlarını hedef alıyor, hastanelerin aslında boş olduğunu, salgının etkilerinin medya tarafından abartıldığını söylüyordu. Bazı Twitter ünlüleri, bu modanın peşine takılarak boş bekleme odalarının ve otomobil park alanlarının fotoğraflarını takipçileriyle paylaşmaya başladılar.

Doğru bilgileri takip edenler için bu iddiaların yalan olduğunu söylemeye gerek bile yok. Bazı hastanelerin çok meşgul görünmemesinin nedeni, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve diğer sağlık kurumlarının hastanelerden acil olmayan tıbbi işlemleri ertelemelerini istemesi.

Yanlış bilgilerin çoğunlukla on binlerce takipçisi olan ABD‘nin muhafazakâr politikacılarından ve aşırı sağ politik aktivistlerinden yayıldığı ortaya çıktı.

Yaşananlar, internette her gördüğümüz şeyin aslında göründüğü gibi olmayabileceğini bir kez daha gösterirken, salgının durdurulmasına yönelik çabalara muhtemelen zarar verdi.

Related posts

Üniversite Öğrencilerine 6 GB Ücretsiz İnternet!

Fatih Akgün

Türkiye’nin İlk Mistik Polisiye Dizisi: “Alef” Hakkında Tüm Bilinmeyenler

Yasemin ACAR

Snapchat Çöktü! Koronavirüs Herkesi Eve Kapattı…

Meryem ACAR

Yorum Yap