Teknolojix Haber
SEKTÖREL

Açık Artırmada Roket Satılır mı? Demeyin 5,6 Milyon Dolara Satılıyor

1 Nisan’da canlı yayınlanan bir açık artırmada Çin’de ticari şirket olan ExPace tarafından geliştirilen bir roket, 5,6 milyon dolara satıldı. Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Taobao’dan yapılan satışta alıcının ismi açıklanmadı.

CASIC’in ticari alt kuruluşu ExPace tarafından geliştirilen Kuaizhou-1A (KZ-1A) roketi, 1 Nisan günü açık artırmayla satıldı. Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Taobao üzerinden çevrimiçi canlı yayında açık artırmaya çıkarılan KZ-1A, 5,6 milyon dolara ismi açıklanmayan bir müşteriye satıldı.

Roketin açık artırmaya çıkarıldığının duyurulmasından sonraki 5 dakika içerisinde 800 kişi 4.611 dolar (500.000 yuan) civarındaki depozitoyu yatırdı. Çoğunlukla dünyanın alçak yörüngesine küçük uydular göndermek için kullanılan KZ-1A roketi çok kısa bir süre içerisinde satıldı. Roketin satıldığı paketin içerisinde bir fırlatma hakkı, roket gövdesi için özel boyama ve fırlatma tesisi erişimi de bulunuyor.

Roket

Ticari roket satışının gerçekleştiği Çin’in yeni ancak büyüyen uzay sektörünün bir parçası olduğu belirtiliyor. Devletin sahip olduğu uzay şirketleri hâlâ uzay misyonlarının temel kaynağı olmaya devam ediyor fakat özel şirketler de ortaya çıkıyor ve destek görmeye başlıyor. Bunun için Haziran 2019’da yapılan bir düzenlemeyle Devlet Bilim Kurulu, Milli Savunma İçin Teknoloji ve Sanayi ve Merkezi Askeri Komisyon’un Ekipman Geliştirme Departmanı’nın ticari uzay misyonlarının gelişmesini desteklemesi karar altına alındı.

 

Related posts

Türkiye’de En Çok Satamayan Lüks Otomobiller

Fatih Akgün

Amazon’dan Satış Yasağı: Corona Virüsü Nedeniyle Abartı Fiyatlara Satılan Bir Milyon Ürün Kaldırıldı

Fatih Akgün

Meslek Liselerimiz Ayda 2 Milyon Cerrahi Maske Üretecek

Fatih Akgün

Yorum Yap