Teknolojix Haber
DONANIM YAZILIM

Açık Kaynak Kod Nedir?

“Açık kaynak kodlu yazılım” terimini sıkça duyuyoruz. Linux ve Linux tabanlı Android gibi yazılımların açık kaynak kodlu olduğunu biliyoruz. Peki açık kaynak kod tam olarak ne demek ve açık kaynaklı yazılımın avantajları neler?

Programlar, yani kısaca .exe, ..dmg, .deb gibi dosyalar, binlerce “kaynak kodu” satırından derlenmiştir. Programlama dilini bilmeyenler için fazlasıyla karışık görünebilecek bu kodlar, bir uygulama dosyası olarak derlenir. Derleme işleminden sonra artık kaynak koduna ihtiyaç duyulmaz. Dolayısıyla iTunes gibi bir yazılımı çalıştırırken kaynak kodunu görmez, sadece ürünün son halini görürsünüz. Çoğumuz için bu zaten olması gereken şeydir. Açık kaynak kodlu yazılımlar ise kaynak kodlarıyla beraber yayınlanırlar. Geliştirici, bazen onları derleyip, kaynak kodlarının yanında bir uygulama dosyası da sunabilir. Bazı durumlarda ise derleme işi kullanıcıya bırakılır.

Avantajları ;

-Açık kaynak kodlu yazılımlar, programcı topluluğunun gelişimini sağlar. Bu sayede eğitime, yaratıcılığa ve ilham almaya yardımcı olur.
-Açık kaynak kodlu yazılımlarda örneğin bir açık bulunduğunda, onunla ilgilenen çok daha fazla kişi olduğundan çok daha çabuk kapatılabilir. Kapalı kaynak kodlu yazılımlarda ise uzun bir süre beklemeniz gerekebilir.
-Yazılımların farklı çeşitlerinin ortaya çıkmasını sağlar. Örneğin Mozilla Firefox, Chromium ve Linux‘tan türeyen birçok yazılım var.
-Yazılım geliştiricisinin PC’nizde şüpheli işler çevirmediğinden emin olmanızı sağlar. Kaynak kodu kapalı bir yazılımın yaptığını iddia ettiği şeyleri gerçekten güvenilir yoldan yaptığını anlamanın çok fazla yolu olmayabilir.

Açık kaynak kodlu işletim sistemleri;

Kişisel bilgisayar kullanımının popüler bir hal almaya başladığı zaman dilimi içerisinde işletim sistemi olarak en çok kullanılan sistemler Windows ve Apple’ın ürettiği Mac OS işletim sistemleriydi. Bu işletim sistemleri kullanıcılara belli bir lisans karşılığı satılıyor ve kaynak kodları gizli olarak ulaşıyordu. Ticari amaçlara dönüştürülen bu işletim sistemleriyle beraber tamamen açık kaynaklı “özgür yazılım” hareketi de baş gösterdi. Bu hareket sonucunda ortaya güzel bir alternatif olarak Linux tabanlı dağıtımlar sunulmaya başlandı. Hala günümüzde azımsanamayacak bir aktif kitle tarafından kullanılan Linux tabanlı işletim sistemleri açık kaynak kodludur ve kullanıcılarının geliştirmesine açık olarak yayın yapmaktadır. Açık kaynak kodlu ve özgür bir yazılım olduğu için de Linux dağıtımlarının büyük bir kısmı ücretsiz olarak kullanılabilmektedir.

Açık kaynak kodlu işletim sistemlerinin avantajları:

 1. Ücretsiz bir işletim sistemidir.
 2. Belirli bir donanım için daha hızlı destek verebilir.
 3. Virüs yok denecek kadar azdır.
 4. Sistem çalışırken arka planda gizli işlemler gerçekleşmez.
 5. Yazılımı değiştirme ve geliştirme imkanı sunar.
 6. Sağlam, hızlı ve güvenilirdirler.
 7. Kullanıcı GPL sayesinde neredeyse yazılımı üretenle aynı haklara sahiptir.
 8. Yeni bir yazılım üretme biçimi, yeni iş modelleri sağlar.
 9. Daha çok gözün süzgecinden geçtiği için daha kalitelidir.
 10. Kurulumu kısa sürmektedir.
 11. Daha fazla dosya dizgisi içerir.
 12. Sistemle birlikte ofis yazılımları ve gelişmiş medya oynatıcıda yüklü gelir.

Açık kaynak kodlu işletim sistemlerinin dezavantajları:

 1. Serbestçe dağıtılıyor olması; insanlar üzerindeki güveni azaltmıştır.
 2. Gelişim sürecindedir ve halen daha windows95 dosyalarını açmamaktadır.
 3. Teknik destek ve donanım açısından eksiklikleri vardır.
 4. Yazılımlar değiştirilebildiği için tutarlı sayılmazlar.
 5. Sistem hakkında belli bilgilere sahip olmayan kişilerin kullanmalarının zor olması.

Related posts

Online Toplantılara Eğlenceli Yüzlerle Katılmanız İçin Deepfake Yazılımı: Avatarify

Fatih Akgün

Dünyanın en güçlü 14 inç oyun dizüstü bilgisayarı!

Fatih Akgün

Dünyanın İlk ve Tek İletişim Köprüsü: Turkcell “İşaret Dilim”

Yelda Erdoğan

Yorum Yap