Teknolojix Haber
YAŞAM

Acilen kullanılmalı ! Ercüment Ovalı’dan son dakika açıklaması : Dornaz Alfa çok etkili!

Son dakika haberi: Türkiye’de ve dünyada corona aşısı ve tedavisi için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Aşı ve tedavi geliştirmek için çalışmalar yapan Prof. Dr. Ercüment Ovalı’dan heyecanlandıran açıklama geldi.

Son dakika haberi… Koronavirüs aşısı geliştirmek için ekibiyle birlikte laboratuvarda kendini karantinaya alan Prof. Dr. Ercüment Ovalı’dan Türkiye’yi heyecanlandıran yeni bir açıklama daha geldi.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, 23 Nisan’da ismini duyurmayı planladığı ilacın büyük bir etki gösterdiğini ve acilen klinik test denemelerinin başlaması gerektiğini duyurdu.

İLACIN  ADI  DORNAZ  ALFA

Çalışmaları Sağlık Bakanlığı’nca onaylanan ve Twitter hesabından son dakika açıklaması yapan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, yaklaşık 1 aydır üzerinde çalıştıkları ilacın tedaviye kullanılmaya başlanabileceğini ve ilacın isminin Dornaz Alfa olduğunu duyurdu. 

Dornaz Alfa

                                            Dornaz Alfa

“ÇOK  ETKİLİ  DURUYOR,  ACİLEN  KLİNİK  TESTLERE  ALINMALI”

Ercüment Ovalı, Twitter’dan yaptığı son dakika açıklamasında koronavirüs ilacıyla ilgili Türkiye’yi heyecanlandıran sözler paylaştı. Ovalı, “1 aydır laboratuvarda çalıştığımız bir ilacın ismini 23 nisanda açıklayacaktık ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir. İnsanların hayatından gün çalmak istemedik. Acilen Dornaz alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı.” ifadelerini kullandı.

ERCÜMENT  OVALI  İLACI  23  NİSAN’DA  AÇIKLAYACAKTI

2 gün önce Hürriyet gazetesinden Nedim Şener’e açıklamalarda bulunan Ovalı, “Sadece bir ay içinde tüm dünya çalışmalarımızla nereye vardığımızı 23 Nisan’da görecek” ifadelerini kullanmıştı.

 

Prof. Dr. Ercüment Ovalı      Prof. Dr. Ercüment Ovalı

DORFAZ ALFA NEDİR?

Dornaz Alfa ya da İngilizce literatürdeki adıyla Dornase Alpha, aslında yaygın görülmeyen bir solunum hastalığı olan “kistik fibroz” vakalarında bulunan bir tür etken maddedir. Dornaz Alfa etken maddesi, bu hastaların balgamlarında bulunan DNA’yı hidrolize ederek katılaşan mukozayı akışkan hale getirir.

Dornaz Alfa isimli bu etken madde, solunum yollarını rahatlattığı keşfedildikten sonra, Pulmozyme gibi isimlerle ilaç şeklinde alınabilmesi için yapay olarak da üretilmiştir. Bu sayede sadece kistik fibroz hastaları değil, benzer sorunlar yaşayan diğer hastalarda da kullanılmıştır. Yapılan son dönem çalışmalarıyla Dornaz Alfa’nın koronavirüsün neden oluğu Covid-19 hastalığına karşı da etkili olduğu tespit edilmiştir. Ancak kesin bir şey söylemek için henüz erken.

dornaz alfa ilacı

Dornaz Alfa‘nın Covid-19 üzerindeki etkilerine dair, çeşitli araştırmalar yayınlanmıştır. Bu araştırmalar gözönüne alınarak Dornaz Alfa’nın koronavirüse karşılı etkili olduğu ileri sürülmüştür.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı da ekibiyle birlikte Dornaz Alfa üzerinde çalışma yaptığını açıklamıştı. Yapay olarak üretilen etken maddenin bir an önce klinik test aşamasına alınması gerektiğini belirtmiştir.

Related posts

Eski Kıyafetleri Geri Dönüştüren Teknoloji

Yasemin ACAR

Mobbing Ve Siber Mobbing’te Haklarlarınız

Fatih Akgün

THY ve Pegasus, Irak ve İran Uçuşlarını Askıya Aldı

Fatih Akgün

Yorum Yap