Teknolojix Haber
DONANIM GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ

AirPods Pro’ya gelen aşırı talep , Apple’ı Zorluyor !

Apple’ın yakın bir zamanda kullanıcılara tanıttığı AirPods Pro, kablosuz kulaklıklar arasında kendini kanıtlamış ve iyi bir konuma gelmiş durumda. Hatta AirPods Pro kulaklıklar kullanıcılar tarafından  o kadar çok sevildi ki, Apple gelen siparişlere yetişmekte zorluk çekiyor.

Citi’de analiz uzmanı olarak görev yapan Jim Suva, Apple’ın AirPods Pro kulaklıkları için aşırı talep geldiğini ve şirketin yeterince üretim yapmakta zorlandığını belirtti. İlginç olan nokta ise Apple’ın üretim sürecinde hiçbir sıkıntı olmaması fakat tek nedenin aşırı talep olması.

CNBC’ye açıklamalarda bulunan Suva, AirPods için gelen aşırı talep sebebiyle ürünlerin müşterilere ulaşmasında birkaç haftalık gecikmeler meydana geldiğini belirtti. Özellikle tatil dönemlerinde gelen  aşırı talep nedeniyle Apple, AirPods kulaklıkların üretimini yetiştirmekte bir hayli zorlanıyor.

AirPods ve Apple Watch cihazlarının elde ettiği bu büyük başarı, 2020 yılından itibaren giyilebilir teknolojilerin yaygınlığının bir hayli artacağına işaret ediyor. Giyilebilir teknolojilerin ulaşacağı satış sayısını tahmin etmek şu an için oldukça zor olsa da uzmanlar, 2020 yılında yatırımcılar için büyük sürprizler olacağını belirtiyor.

Apple tarafından Ekim ayında paylaşılan veriler uzmanların tahminlerini destekliyor.

Giyilebilir teknoloji satışlarında %50 oranında bir büyüme kaydeden Apple, 2020 yılında bu oranı katlayarak devam etmek istiyor.

Wedbush’ta analiz uzmanı olan Dav Ives, Apple’ın 2019 yılında yaklaşık 65 milyon AirPods satışı yapacağını ileri sürmüştü. Ives, Apple’ın gelecek sene ise bu sayıyı yaklaşık 90 milyona çıkaracağına inanıyor.

Bernstein’da analiz uzmanı olan Toni Sacconaghi, 2019 yılı içerisinde Apple’ın 6 milyar dolar değerinde AirPods satışı yaptığını öne sürüyor. Sacconaghi, 2020 yılında Apple’ın 85 milyon AirPods satışı yapacağını ve benzer bir yükselişin 2021 yılında tekrar yaşanacağını ileri sürüyor. Bu da Apple’ın en büyük üçüncü projesinin AirPods olacağı anlamına geliyor.

Jim Suva’nın CNBC’ye yaptığı açıklamalarda, Apple Watch Series 3 cihazının şirketin en değerli ikinci giyilebilir teknoloji projesi olduğu bilgisi bulunuyor. Apple Watch, ilk defa 2017 yılında kullanıcılarla buluşmuştu. Bu sebeple pek de yeni bir gelişme olduğu söylenemez. Fakat cihazın 199 dolar fiyat etiketine sahip olması, kullanıcılar için hala oldukça cazip bir seçenek olarak karşılarına çıkıyor.

2019 yılına baktığımızda Apple’ın stoklarında genel olarak %84 oranında bir artış oldu. Bu artış şirketin Dow Jones Borsası Endüstri Endeksi’nde liderlik koltuğuna oturmasını sağlıyor.

Related posts

Nintendo Wii artık bir efsane mi?

Fatih Akgün

Startuplara ARMden chip tasarımlarına ücretsiz erişim

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Sennheiser’dan beklenmeyen pazar değişikliği!

Büşra Seyhan

Yorum Yap