Teknolojix Haber
BİLİM TEKNOLOJİ (Genel) TeknolojiXHaber YAŞAM

Akıllı Şehirler

Teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle birlikte geçmişte kullandığımız birçok kavram “akıllı” hale gelmeye başladı. Henüz birkaç yıl önce manuel olarak kullandığımız birçok alet, dijitalleşerek daha etkili hale geldi. Akıllı telefonlar,Akıllı saatler, akıllı otomobiller, akıllı evler derken, şimdi de “Akıllı Şehirler” hayatımıza girmeye hazırlanıyor. Peki akıllı şehirler hayatımızda neleri değiştirebilecek potansiyele sahip?

1)  Şehirler büyüdükçe ve nüfusu arttıkça, üretilen atık miktarı da aynı oranla artıyor. Bu atıkları toplamak ve şehirden uzaklaştırmak da her geçen gün daha çok emek ve maliyete sebep oluyor. Akıllı şehirlerde ise akıllı atık sistemleri sayesinde maliyetler önemli oranda düşürülebilecek. Çöp kutuları boşaltılmaya hazır olduğunda uyarı veren bir sensör sayesinde, çöp kamyonları önceden belirlenmiş sabit bir güzergah yerine, boşaltılmaya hazır olan çöplere en verimli yoldan gidebilecek.

 

 2)  Akıllı şehirler ile birlikte yaşamlarımız da daha güvenli hale gelebilecek. Örneğin ABD’nin Denver şehrinde, ateşli silahların ateşlendiği tespit edebilen bir sistem kullanılmaya başlandı. Acoustic Gunshot Detection Systems (AGDS), Türkçesi ile Akustik Silah Sesi Algılama Sistemleri, şehrin herhangi bir yerinde silah ateşlendiğinde emniyet güçlerine bildirebiliyor. Silahın sesini algıladıktan sonra konum bilgisini ileten sistem, ekiplerin olay yerine normalden çok daha hızlı ulaşmasını sağlayabiliyor. Bu sistemin Denver polisinin yaptığı 164 tutuklamada faydası olduğu tahmin ediliyor.

 

3)  Yoğun ve yeterince akıcı olmayan bir trafik, zaman kaybına, ekstra yakıt maliyetine ve çevre kirliliğine sebep oluyor. İstatistiklere göre sadece 2017 yılında trafik fazladan 300 milyar dolar para harcanmasına sebep oldu. Tam bu noktada, ABD’nin Pittsburgh şehrindeki 200 kavşakta akıllı sensörler kullanılmaya başlanacak. Kavşaklardaki trafik hacmini belirleyecek olan bu sensörler, araç sayısına göre ışıkların sürelerini optimize edebilecek. Bu yöntemle şehirde yakıt tüketiminin %50 düşürülebileceği tahmin ediliyor.

 

4)  Dünyanın birçok yerinde güneş ışığı kaybolduğu zaman bütün sokak lambaları devreye girerek caddelerimizi, sokaklarımızı aydınlatıyor. Son 10 yılda enerji tasarruflu lambalara geçiş yapılarak önemli ölçüde tasarruf sağlandı. Sırada ise yollarda kimse olmadığı zaman sönecek olan sokak lambaları var. Sensörler aracılığıyla akıllı lambalar, parlaklıklarını etkinlik dışı kalma sürelerine göre otomatik olarak ayarlayabilecek ve daha hızlı onarım için bakım bilgilerini de iletebilecek. Bu yöntem ile Chicago yönetimi, yılda 10 milyon dolar enerji tasarrufu sağlamayı umuyor.

 

5)  Özellikle büyük ve sanayinin gelişmiş olduğu ülkelerde hava kirliliği insan sağlığı açısından oldukça önemli bir sorun. Bu nedenle hava kirliliğin sürekli olarak izlenmesi ve veriler sonucunda engellenebilmesi gerekiyor. Akıllı şehirler ile birlikte, şehrin hemen her bölgesine yerleştirilecek olan sensörler, hava kirliliği ölçümleri yaparak merkeze aktarabilecek. Böylelikle en kirli bölgeler tespit edilerek çözüm üretmek için çalışmalar gerçekleştirilebilecek.

Related posts

Dünyada ilk kez kara canlısının fosili su altında bulundu!

Fatih Akgün

YouTube 1 milyar doları geçti

Fatih Akgün

Bir Google Mülakat Sorusu: Sahte Olan Parayı Bul

Fatih Akgün

Yorum Yap