Teknolojix Haber
BİLİM İNTERNET TEKNOLOJİ (Genel) TeknolojiXHaber

Akıllı telefonundan siber saldırıya uğrayan kişi sayısı 2019 yılı verilerine göre 50 bin civarında

Siber güvenlik uzmanlarına göre 2019 yılında ülkemizde 50 bin civarında kullanıcı akıllı telefonları üzerinde siber saldırılara maruz kaldı. 2019 yılında yükselişe giren mobil reklamcılık Truva atları ve casus yazılımları, akıllı telefon kullanıcılarının kişisel verilerini tehdit etti. Mobil reklamcılık Truva atlarının hedef kitlesi bir önceki yıla nazaran 3 kat fazlalaştı ve siber saldırıların %63’ünü oluşturdu. Taciz yazılımları da bir önceki yıla nazaran 2 kat fazlalaştı. Her yıl çıkarılan “Mobil Zararlı Yazılımların Gelişimi” raporunun en dikkat çekici kısmında bunlar yer aldı.

Dijital gizlilik konusunda yaşanan endişeler bir kaç yıldır büyük artış gösterdi. Karşılaşılan sorunlar siber tehditler alanında birtakım hukuki düzenlemeler yapılmasını gerekli kıldı. Yaşanan sıkıntılara rağmen kullanıcılar problemin akıllı telefon tarafını pek fazla önemsemiyor. Akıllı telefon kullanıcıları telefonları üzerindeki e-posta uygulamalarında, sosyal medyada veya pek çok mesaj uygulamalarında hep çevrim içi görünmekteler.Akıllı telefonlara artık taşınabilir kişisel bilgi deposu demek çok da yanlış bir ifade olmayacak. E kötüler boş durur mu? Elbette kötü niyetli kişiler maalesef bu durumdan nasıl istifade ederiz arayışındalar. Kaspersky firmasına göre 2019 da en aktif gelişen iki mobil tehdit olan reklam yazılımları ve takip yazılımları da gizli bilgilerimizi ele geçirme derdindeler.

Reklam yazılımları kişinin özel bilgilerini toplayıp kullanıcılara hedefli ilanlar gösteriyor. Bu tür saldırıların, sinir bozucu reklamların dışında bir başka yönü de var. Kurbanların hassas verileri, kendilerinin bilgi veya onayları olmaksızın gizlice diğer bir sunucuya iletilebiliyor. 2019 ‘ da ülkemizde 30 bin civarında mobil kullanıcı reklam yazılımlarına hedef oldu.

Takip yazılımlarıysa yeni diyebileceğimiz taciz yazılımlarından meydana geliyor. Bu ticari casus yazılım türü telefonlara muhtemelen kullanıcının bilgisi veya onayı olmadan kuruluyor ve gizlice arka planda çalışıyor. Casus yazılımlar cihazınızın konumu, tarayıcı geçmişi, mesajlar, sosyal medya konuşmaları, fotoğraflar ve daha fazlası gibi kişisel verilere erişebiliyor. Takip eden kişiye hassas bilgilerinizi ulaştıran bu yazılımların sunucularını ele geçiren hackerlar, toplanan verileri kendi amaçları için de kullanabiliyor. 2019’da casus yazılımların saldırısına maruz kalan kişi sayısı 1000 ‘ i aştı. Bu sayı reklam yazılımlara nazaran düşük görünse de casus yazılımları ve taciz yazılımlarının; kişiyi direk hedef alan ve daha fazla efor gerektiren bir yapıda olduğunu unutmamak gerek.

Günümüzde bu casus yazılımlara ilgi fazlasıyla artmaya başladı. Kaspersky’nin Taciz Yazılımlarına Karşı Güç Birliği tarafından belirlenen taciz yazılım tespit kriterlerine göre topladığı son verilere göre, 2018’de 40 bin civarında olan saldırıya uğrayan tekil kullanıcı sayısı 2019’da 67 bini aştı. Bu rakamın , yılın ikinci yarısında ilk yarıya oranla 2 kat arttığı tespit edildi.

Kaspersky Güvenlik Araştırmacısı Victor Chebyshev, “Kurbanları takip ederek kişisel verileri çalmaya çalışan taciz yazılımları 2019 yılında çok daha fazla görülmeye başladı. Bu konuda önemli bir husus da bu saldırıların teknik düzeyi diğer saldırı türlerinin gerisinde değil. Buradan hareketle dijital gizliliğin her bireyin temel bir hakkı olduğunun bilinmesi gerekiyor. Kişisel verilerin güvenli bir yerde olmasının muhakkak bir çaresi mevcuttur. Yalnız konuya hak ettiği önemi vererek yaklaşmak hayati bir gereklilik.

Kaspersky, zararlı yazılım riskini aza indirmek ve zarar görmemek adına bir kaç öneride bulunuyor:

Akıllı telefona indirilen programa dikkat ederek, bilinmeyen kaynaklardan değil de bilinen kaynaklardan uygulama indirilmeli.
Akıllı telefonun güncel tutulmasına özen gösterilmeli.
Sızıntı olma ihtimaline karşı sistemi düzenli taratmak gereklidir.

Related posts

Bilim İnsanları, Türkiye’de Koranavirüs Salgını Bitimi İçin 3 Tarih Verdi

Fatih Akgün

Koronavirüs Önlemlerini Kaldırmak İçin 3 Soru

Deprem sırasında ortaya çıkan ışığın nedeni nedir?

Meryem ACAR

Yorum Yap