Teknolojix Haber
DONANIM

Aksiyon kameraları üreten GoPro küçülmeye gidiyor

Aksiyon kameraları üreten GoPro küçülmeye gidiyor

Aksiyon kameraları üreten GoPro küçülmeye gidiyor

İlk dönemlerinde “aksiyon kamerası” kavramını dünya literatürüne kazandıran GoPro artık rakipsiz değil ve üstelik rakipleri de kaliteli ürünleri çok düşük fiyatlara sunabiliyor. GoPro Corona virüs nedeniyle çok sayıda çalışanını işten çıkartmak durumunda kaldı. GoPro’nun kurucusu ve CEO’su Nicholas Woodman, “GoPro’nun küresel dağıtım ağı, COVID-19 pandemisinden olumsuz etkilendi ve bizi bu yıl boyunca daha verimli ve kârlı, doğrudan tüketiciye odaklı bir işe dönüşmeye yönlendirdi” dedi. Sözlerine şöyle devam etti “Bunun bizi ekibimizin birçok yetenekli üyesini bırakmaya zorladığından parçalandık. Katkılarından dolayı hepsine sonsuza dek minnettarız.”

Şimdi GoPro  satışlarının çok azalması ve 2020 yaz tatili planlarının iptal olması nedeniyle büyük bir kriz yaşıyor. Kamera satış beklentileri sıfıra inen firma, kepenkleri indirmemek için işçi çıkarmak zorunda olduğunu açıkladı. Aksiyon kameraları üreten GoPro küçülmeye gidiyor buna göre firma ilk aşamada 200 çalışanını işten çıkaracak. Bu sayı ise toplam çalışan sayısının %20’sine denk geliyor.

Firma işten çıkarmalara beraber, 2020 yılında 100 milyon dolarlık bir tasarruf yapmayı ve bu tasarruf sayesinde, satış yapamadığı yılı batmadan geçirmeyi planlıyor. Ayrıca şirketin CEO’su Nicholas Woodman da 2020 boyunca maaş almayacağını açıkladı.

2019 yaz döneminde  Hero 8 Black modelini piyasaya süren ve önemli bir satış başarısı da yakalayan firma bu sayede kasasını doldurabilmişti. Ancak 2020’de dünyanın “yaz tatili” planlarını iptal etmesi, yeni aksiyon kamerası alma ihtiyacını da ortadan kaldırdı. Şirket şimdi 2019’da kazandıklarıyla 2020’yi geçirmeye çalışacak.

Şirket ayrıca, Covid-19 pandemisi boyunca, artık tedarikçilere değil, doğrudan müşteriye satış yapacağı online bir yapı da kuracak. Böylece dünyanın herhangi bir bölgesinde evinde videolar çekmek isteyen, kameraya ihtiyaç duyan olası müşteriler, şirketin kameralarına doğrudan ulaşıp satın alabilecek.

Kaynak: cnnturk

Related posts

İleri Veri Analitiği,SabancıDx 2019 Yılını Büyüme ile Kapattı…

Meryem ACAR

Sophos’tan Chrome OS, Android ve iOS işletim sistemiyle çalışan mobil cihazlar cepte soyguna son veren ücretsiz yazılım…

Meryem ACAR

Çift Ekranlı Lenovo ThinkBook Plus!

Fatih Akgün

Yorum Yap