Teknolojix Haber
YAPAY ZEKA

Alexa, Artık Virüs Taşıma Riskini Kontrol Edebilecek!

Corona virüsü (covid-19) salgınının yaşandığı  şu günlerde. Dünya çapında vaka sayılarının ve ölüm oranlarının da hızla artığı biliniyor. Salgının bir süre daha devam edeceği öngörülüyor. Bu dönemde kendilerini hasta hissedip, kafasında soru işareti olan insanlar Amazon Alexa‘dan yardım alabilecek.DUYGUSAL” ALEXA DÖNEMİ BAŞLIYOR | Türkiye Yapay Zekâ Inisiyatifi

Alexa corona virüsü ile ilgili bilgi verecek

Alexa, her zaman kullanıcılarının hayatını kolaylaştırmaya ve destek olmaya çalışan bir sanal asistan. Yapay zekaya sahip asistan, zorlu salgın döneminde de kullanıcılarına yardım etmeye çalışacak.

Özellikle, hastanelere gitmenin virüs bakımından çok büyük risk taşıdığı biliniyor. Bu nedenle insanlar kendilerinde bazı semptomlar görmelerine rağmen, dışarıya çıkıp, doktora görünmek riskine girmek istemeyebilirler. Artık dışarıda test yaptırmadan önce virüs taşıma riskinin olup olmadığı Alexa‘ya danışılabilecek.

Akıllı asistana “Corona virüsü taşıdığımı düşünüyorsam ne yapmalıyım?” ya da “covid-19 taşıyorsam ne yapabilirim?” tarzında sorular sorulduğunda yapay zeka otomatik olarak hızlı bir risk değerlendirmesi yapacak.

Seyahat geçmişinden semptomlara kadar genel bir durum değerlendirmesi gerçekleştirecek. Hastalık Önleme Merkezi’nin rehberliğine göre oluşturulan bilgilere dayanarak kişilerden gelen verilerle resmi sağlık kuruluşlarının bilgilerini karşılaştırıp önerilerde bulunacak. Özellik şimdilik sadece Amerika ve Japonya’da geçerli. Tabii yine de, bu uygulamaya tamamen güvenmemekte de fayda var.

Related posts

Uzay’a gönderilen yapay zeka sorunları çözmeye başladı

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

İlk Yapay Zeka Polisi Göreve Başladı

Fatih Akgün

Yapay Zekalı Robot Feodor’un Twitter hesabı kapatıldı

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap