Teknolojix Haber
DONANIM

Alexa, Google Home ve Siri Akıllı Hoparlörlere Lazerle Komut Gönderilebiliyor…

Michigan Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı açıklamaya göre Alexa, Google Home ve Siri gibi dijital asistanlara, lazer kullanılarak komut gönderilmesi mümkün.

Ses komutlarıyla kontrol edilebilen dijital asistanların ne kadar güvenli oldukları konusu sıklıkla tartışılıyor. Güvenlik uzmanları Apple Siri ve Amazon Alexa gibi assitanların gizlilik tehdidi oluşturduklarını ve çok kolay bir şekilde saldırıya uğrayabileceklerini belirtiyorlar. Ancak kimsenin aklına lazer ışığı ile bir saldırı yapılabileceği pek gelmemiştir.

Şirketleri konuyla ilgili olarak bilgilendirdik

Japonya ve Michigan Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar geçtiğimiz gün yaptıkları açıklamalarda, akıllı hoparlörlerin mikrofonlarına lazer işaretçileri ve hatta fenerleri tutularak, yüzlerce metreden Google Home, Amazon Alexa ve Apple Siri cihazlarını ele geçirmenin bir yolunu bulduklarını söylediler. Araştırmacıların yaptığı ilk testin ise ses asistanına bağlı olan bir garaj kapısını, lazer ışığı ile kolayca açmak olduğu belirtildi.

Araştırmacılar ayrıca, Michigan Üniversitesi‘ndeki bir çan kulesinin tepesine 40 metre tırmandılar ve 70 metre uzaklıktaki bir ofis binasının dördüncü katındaki bir Google Home cihazını başarıyla kontrol ettiler. Lazerlerini bir telefoto lens kullanarak odakladıklarını belirten araştırmacılar 100 metre uzaklığa kadar bir ses asistanına komut gönderebildiklerini belirtiyorlar.

Bu güvenlik açığıyla ışık düğmelerini açıp kapatabileceklerini, çevrimiçi alışveriş yapabileceklerini veya akıllı bir kilitle korunan kapıyı açabileceklerini belirten araştırma grubu Tesla, Ford, Amazon, Apple ve Google’ı bu güvenlik açığı konusunda bilgilendirdiklerini de ifade ediyorlar.

Related posts

Microsoft’un Gelecekteki Çift Ekranlı Cihazlarının Yapısını Göstermiş Olan Patent Başvurusu!

Fatih Akgün

Üniversite öğrencilerinden “ev tipi” katı atık ayrıştırma cihazı prototipi

Fatih Akgün

Kişisel Verileri Koruma Kurumu Hatalı Başvurular Nedeniyle Veri Sorumluları İçin Kayıt Süresi Uzatıldı…

Meryem ACAR

Yorum Yap