Teknolojix Haber
OYUN

Algo’dan yeni dijital kodlama oyunu

Algo’dan yeni dijital kodlama oyunu

Algo’dan yeni dijital kodlama oyunu

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV), bilişim etkinliklerinin önemli bir parçası olan ve çocukları algoritmik düşünmeye yönelten Algo Dijital’in ilk oyunu 2017 yılının sonlarında hayata geçmişti, şimdi Algo’dan yeni dijital kodlama oyunu yepyeni bir oyun bambaşka bir içerik ve pek çok yenilikle yayında.

TEGV Eğitim Teknolojileri Ekibi ve Bahçeşehir Üniversitesi Oyun Laboratuvarı iş birliği ve Google org desteği ile hayata geçirilen oyun,ana karakterimiz Yuko ve arkadaşlarının bulunduğu uzay aracının arızalanarak Dünya’ya zorunlu iniş yapar. Dünya’daki maceralarında çocukların desteği ile yaşamda kalmaya ve uzay gemilerini yeniden inşaa etmeye çalışmalarını konu alıyor. 40 bölümden oluşan ve deniz, park, şehir ve festival temalarının işlendiği oyunda çocuklar, bilimden sanata matematikten spora, hijyenden, trafik kurallarına ve gönüllülüğe farklı disiplinlerde kurgulanmış kodlamalar oluşturarak gerçek yaşam algoritmalarını keşfediyorlar. Oyun Mobil platformlara yüklenebiliyor.

Algo’dan yeni dijital kodlama oyunu

Algo’dan yeni dijital kodlama oyunu kazanımları;

  1. Dijital dünyanın alfabesini blok temelli kodlamayla öğretir.
  2. Çocukların gerçek yaşam problemlerine çözüm bulmalarını sağlar.
  3. Okulda ve evde kullanım için idealdir: Oyunlar kolaydan zora doğru ilerler, ama her oyun bir mücadele gerektirir.

Zoom platformu üzerinden onliene lansman yapıldı

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı tarafından hayata geçirilen ‘Algo Dijital’ projesinin yeni oyununu çocuklara algoritmik düşünce ve kodlamayı öğretmek amaçlıyor.

Algo’nun mobil uygulaması, 16 Nisan akşamı Zoom platformu üzerinden yapılan lansmanına, Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Özinci, Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Müdür Sait Tosyalı katıldı. Aynı zamanda  projede emeği geçen çalışanlar, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Karadeniz, Oyun Laboratuvarı Direktörü Dr. Öğr. Üyesi Güven ÇATAK, İletişim Fakültesi Dekanı Prof Dr. Hasan Kemal Suher, Proje Koordinatörü Efe Alaçamlı ve ekibi ile TEGV’e ve oyundaki karakterlere ilham veren Eğitim Dostları TEGV mütevellisi Ahmet Uysal, Umuda Pedal Ekibi ve Sacit Erdem katılım gösterdi. Moderatörlüğünü TEGV Eğitim Programları Müdürü Devrim Uygan’ın yaptığı geceye katılanlar bu projenin bir parçası olmaktan duydukları mutluluğu dile getirdi.Oyunun mobil uygulamaları 17 Nisan’dan itibaren tüm Türkiye’de ve dünyada, Türkçe ve İngilizce dil seçenekleriyle ücretsiz olarak Google Play ve App Store kütüphanelerinde çocuklar ile buluşmaya başladı. Oyuna TEGV ya da Algo Dijital ismiyle arama yaparak erişilmesi mümkün.

Kaynak Hürriyet, Algo dijital,TEGV

Related posts

Polonya hükumeti Minecraft yarışması düzenliyor!

Yağmur Kübra Yazıcı

Konami, eFootball PES 2020’nin Euro 2020 DLC’sini Ücretsiz Olarak Kullanıcılara Sundu!

Semih Bozkurt

Google Stadia Nedir?Türkiye’ye Nezaman Gelecek.

Murat Yap

Yorum Yap