Teknolojix Haber
TeknolojiXHaber

Algoritma ve Programlama Temelleri

Programın Amacı

Bir programlama diliyle yazılım geliştirmesi için gerekli ön bilgiye sahip, ön çalışmaları yapabilen, algoritma ve akış diyagramları geliştirebilen, programlama mantığını kavramış ve problem çözme önsezisine sahip kişiler yetiştirmeyi hedefleyen bir eğitim programıdır.

İstihdam Alanları
Bu eğitimi başarıyla bitirenler; bilgisayar teknik servisi hizmeti veren veya ağ kurulum ve yönetimi, web tasarımı hizmeti, web ortamında çalışan etkileşimli programlar hazırlayan veya masaüstü-mobil yazılımlar geliştiren yazılım şirketleri, ajanslar veya kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilebilirler.

 

 

 

ÖĞRENECEKLEKLERİNİZ 

*Yazılım çağına dev bir adım atmış olmak

*İstenilen hedefe, sonuca ulaşmak için basit, sade ve açık olan her bir adımı düşünmeyi öğrenmek

*Farklı bakış açıları kazanmak

*Programlama mantığını öğrenmek

*Algoritmik düşünce yeteneklerini geliştirmek

Programlama Temelleri Nedir?

Programlama temelleri aynı zamanda programlama dilleri üzerinden oluşmaktadır. Bu bağlamda bilgisayarın belirli bir işlevi yapabilmesi için oluşturulmuş olan kodlara programlama dili denmektedir. Belirli kurallar ve komutlar dahilinde programlama temelleri ile beraber etkin bir dil oluşturulur. Bu bağlamda ele alınacak belli başlı bazı programlama temelleri yer almaktadır. Tabii bu açıdan birçok değişik dil olduğunu da ifade etmek mümkün. Bu doğrultuda her dilin kendine göre avantajı ve dezavantajı yer almaktadır. Doğru koşulları altında sabır göstererek çalışma sağlamak, programlama dili ve temelini etkin biçimde anlama imkanı tanır.

 

 

 

 

PROGRAMLAMA DİLLERİ

Bilgisayar çok karmaşık bir elektronik cihazdır, şimdilik bizi ilgilendiren kısım onun çalışma prensibi değil, programlama kısmıdır. Bilgisayar öğrendiğini unutmaz, eğer iyi programlarsanız kusursuz olarak işlemleri yapar, yorulmadan hep aynı işlemi tekrar yapabilir. Programlar bilgisayarın tüm kaynaklarına erişebilir, tabii onu yazan programcı izin vermiş ise. Bilgisayar, bir konuda yorum yapamaz, yeni durumlara uyum sağlamak için çaba sarf etmez. İnsan unutkandır, hata yapabilir, yorulur ve beyninin tamamını kullanamaz, moral durumu değişebilir ve duygusal olarak etkilenir. İnsanların en büyük avantajı, yeni durumlar karşısında bocalasa bile zamanla uyum sağlayabilmesidir. Başına gelen olaylardan ders çıkartabilir. Tek başına birçok sorunu çözebilirler. Bilgisayar ise her zaman aynı tepkiyi verir, kendini geliştiremez. İnsan tarafından kontrol edilmedikçe etkinliklerini değiştirmezler.

Bilgisayar; ekonomi, bilim, mühendislik, eğitim ve askeri alanlarda yardımcı olması için üretilmiştir. Çok karmaşık formüllerin sonucunu kısa zamanda elde etmek için programlar yazılmıştır. Özellikle İkinci Dünya Savaşı veri şifreleme ve silahların hedefi daha doğru bulması gibi konular sebebi ile bilgisayarın gelişimi hızlanmıştır. Bir programlama dilini neden öğreniriz? Bu sorunun cevabı, eğlence için, bir ihtiyacı gidermek için, kariyer için veya zekânızı kanıtlamak için olabilir. Para kazanmak her ne kadar birincil hedef gibi görünse de, eğer işinizi severek yapmıyor iseniz, ne kadar kazandığınızın pek önemi olmaz.

 

 

 

Algoritma Nedir? Ne Demek?

Bir sorunu çözmek veya belirlenmiş bir amaca ulaşmak için tasarlanan yola, takip edilen işlem basamaklarına algoritma denir.

Algoritmalar açıkça belirtilmiş bir başlangıcı ve  sonu olan işlemler kümesidir. Amaca ulaşmak için işlenecek çözüm yolları ve sıralamaları belirlenir ve algoritma bu sırayı takip ederek en mantıklı çözüme ulaşır.

İlk algoritma, El-Harezmi’nin ‘Hisab-el Cebir ve El Mukabala’ kitabında sunulmuştur ve algoritma kelimesi de El-Harezmi’nin isminden gelmiştir. Algoritma terimi genellikle matematikte ve bilgisayar bilimlerinde karşımıza çıkmaktadır.

Algoritma Niçin Kullanılır? Ne İşe yarar?

Algoritma matematikte bir sonuca ulaşmak için takip edilmesi gereken işlem basamaklarını belirlemede kullanılır. Örneğin, 3 ve 5 sayılarının ortalamasını bulmak istediğinizde önce (3+5) işlemini yaptıktan sonra sırada “çıkan sonuç/2” işlemini yapmanız gerekmektedir.

Bilgisayar biliminde algoritmalar yazılımdaki her yerdeler. Örneklendirecek olursak, bilgisayarda offline olarak yapılan tüm işlemler, oynanan oyunlar, çalıştırılan programlar, web siteleri, mobil uygulamalar, robotlar… Kısacası sanal ortamdaki her işlem algoritmalar ile gerçekleşiyor. Gelin beraber algoritma ile programlama arasındaki bağlantıyı inceleyelim.

 

 

 

Algoritma ve Programlama Bağlantısı

Tüm programlama dillerinin temelinde algoritma vardır. Algoritmalar, programlama dillerinin vasıtasıyla uygulanabilirler.

Programda kullanılan dil ve kullanım alanı ne olursa olsun algoritması olmayan bir program yoktur. Programda bir algoritmanın işlemesi için dışarıdan gelen tüm girdiler “değişken” olarak tanımlanır. Algoritmadaki döngüler ve işlemler, bu değişkenler üzerinden gerçekleşir.

Algoritmadaki tüm ihtimaller belirtilmiş ve net olmalıdır. Hiçbir ihtimal şansa bırakılmamalıdır.

KURS İÇİN GEREKSİNİMLER

  • Temel Düzeyde Bilgisayar Kullanımı Bilinmeli
  • Temel Düzeyde Araştırma Yapabilmeli
  • İstek , Azim ve Hırs Olmalı

Algoritma ve Programlama Mantığı yazılım dünyasının en temel gereksinimidir. İlkokul ve ortaokul düzeyindeki öğrencilerimize bile zorunlu olarak okutulması gerekliyken ne yazık ki üniversitelerde bile bu ders tam kapsamlı olarak verilmemekte ve bir çok bilişim öğrencisi okuduğu bölümü terk etmektedir. Bu durum ülkemiz için büyük kayıptır. Belkide bir yazılım dahisini bu alandan soğutuyoruz ve kaybediyoruz. Bunun önüne geçmek için sizlere kapsamlı, zengin ve farklı içerik ile Algoritma ve Programlama Mantığı Eğitimi alabilirsiniz.

Eğitim programı başlangıç seviyesinden başlayacak ve sizlerin algoritmik yeteneğinizi geliştirecektir. Bunun yanında sağlam bir programlama temelini atmanızı sağlayarak yazılım dünyasına dev bir adım atmanızı

 

Related posts

Okullarda uzaktan eğitim dönemi : 3 GB’ lık internet hediye verilecek

Fatih Akgün

Google’dan Zoom’a karşı önlem!

Fatih Akgün

Facebook, koronavirüsü ile ilgili reklamları engellemeye hazırlanıyor

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım