Teknolojix Haber
YAPAY ZEKA

Alışverişte yüz tanıma sistemi Rusya’da başlıyor

Alışverişte yüz tanıma sistemi Rusya’da başlıyor

Rusya ‘da yeni tasarısında yer alan biometrik verilerin kullanım alanının düzenlemesi sayesinde birçok konuda yenilik yapılabilecek. Alışverişte yüz tanıma sistemi Rusya’da başlıyor . 2020 sonunda çıkarılacak olan   yeni yasa tasarısında biometrik verilerin kullanım alanını genişletiliyor. Çıkarılacak yasa ile beraber yüz tanıma ile alışveriş dönemine geçeceği ifade edildi.

Nakit, kredi kartı, dokunmatik ödeme, barkodla ödemenin ardından sıra yüz tanıma sistemiyle ödemeye geldi. Rus medyasındaki habere göre, Rusya’nın parlamentonun alt kanadı yasama meclisi Duma’da yasayla birlikte yüz ve ses tanıma teknolojilerini kullanarak marketlerde, kafelerde ve restoranlarda ödeme yapmanın mümkün hale geleceğini yazdı.

Rusya biyometrik verilerin kullanım alanını genişleten yasa tasarısını 2020 sonunda çıkarmayı hedefliyor.

SATICISIZ SÜPERMARKETLER AÇILACAK

Yasanın Aralık 2020’ye kadar Duma’dan geçmesi beklenirken, bir çok Rus girişimcinin ise, yüz tanıma sistemi ile ödeme yapılabilen, içerisinde satıcı olmayan yapay zeka ile satış yönetilen süpermarketler açacağı ifade edildi.

Haberde, Rusya’daki halkın yüz görüntüsü ve ses örnekleri, Ros telekom’un operatörlüğünü yaptığı Birleşik Biyometri Sistemi (YeBS) veri tabanında depolandığı kaydedildi.

Kaynak: NTV

 

Related posts

Tesla 5. seviye otonom sürüş teknolojisine geçiyor

Fatih Akgün

Dokunmayı İnsan Derisinden 1.000 Kat Daha Hızlı Algılayabilen Yapay Deri Geliştirildi

Fatih Akgün

Sanal gerçeklik şirketi Spaces’i Apple satın aldı.

Fatih Akgün

Yorum Yap