Teknolojix Haber
OTOMOBİL SEKTÖREL

Alman Mercedes’e Ortaklık Hamlesi!

Temmuz ayında Mercedes-Benz’in çatı şirketi Daimler’e ortak olan Çinli otomotiv üreticisi BAIC’in, şirketteki yüzde 5 oranındaki hissesini yüzde 10’a çıkarmak istediği belirtildi.

Çinli otomotiv üreticilerinden BAIC’in, Mercedes-Benz’in sahibi Daimler’deki hisse oranını artırmak istediği iddia edildi.

Reuters’in haberine göre, BAIC Daimler’deki hissesini yüzde 10’a çıkarmayı ve böylece şirketin yönetim kurulunda sandalye kapmayı istiyor.

Bir diğer Çinli otomotiv üreticisi Geely’nin de Daimler’de hissesi bulunuyor. Geely’nin Daimler’deki yüzde 9.69 oranındaki hissesine karşılık, BAIC’in Alman şirkette yüzde 5 oranında hissesi bulunuyor.

Her iki Çinli üreticinin de Daimler yönetim kurulunda söz hakkı bulunmuyor. BAIC, Daimler’in uzun yıllardır Çin’deki ortağı olarak biliniyor.

Beijing Benz Automotive isimli ortaklık kapsamda, BAIC’in Pekin’deki fabrikalarında Mercedes’in otomobilleri üretiliyor.

Daimler’in bir diğer ortağı Geely ise, yakın zaman içinde Smart’ın elektrikli versiyonlarının üretimini devralacak.

Öte yandan, Geely hali hazırda Daimler’in en büyük ortağı konumunda. Yüzde 5 hisse oranı ile Daimler’in en büyük üçüncü ortağı olan BAIC’in planların gerçekleşirse, Daimlerin en büyük hissedarı unvanı da el değiştirecek.

Related posts

Farkındalık Zirvesi, 16-17 Aralık’ta İTÜ’de

Yasemin ACAR

Toyota Türkiye, İŞKUR Üzerinden 800 Kişiye İstihdam Sağlayacağını Açıkladı!

Ömer Sina Yazıcı

Kia Stonic hibrit seçeneği ile geliyor

Fatih Akgün

Yorum Yap