Teknolojix Haber
BİLİM

Alzheimer riskini %75 arttırdığı tespit edildi.

Japon bilim insanları dikkat çeken bir çalışmaya imza attı. “trans yağlar”, yani hazır gıdalarda bulunan ve işlem görmüş yağların, Alzheimer riskini yüzde 75 artırdığını tespit ettiler.

Donmuş gıdalar, cipsler, bisküviler, hazır soslar. Tadı güzel, hazırlaması kolay ancak sağlık için büyük tehdit.

Bunu en son teyit eden Japon bilim insanları oldu. Yaptıkları bir araştırma ile hazır gıdalarda bulunan ve işlem görmüş yağları tüketen kişilerde Alzheimer hastalığı veya bunama olasılığının yüzde 50 ila 75 daha fazla olacağını ortaya koydular.

Sonuçları nöroloji dergisinde yayımlanan araştırma kapsamında bunama görülmeyen 1600’den fazla Japon kadın ve erkek 10 yıllık bir süre boyunca takip edildi. Çalışmanın başlangıcında trans yağ seviyeleri için kan testi yapıldı ve diyetleri analiz edildi. En yüksek iki trans yağ seviyesine sahip kişilerin, en düşük seviyeye sahip olanlara göre bunama görülme ihtimalinin yüzde 52 ve yüzde 74 daha yüksek olduğu tespit edildi. Aynı araştırma, tatlı hamur işlerinin daha yüksek trans yağ seviyelerine sebep olduğunu da ortaya koydu.

Trans yağların insan sağlığını tehdit ettiği çok sayıda araştırma ile ortaya konsa da gıda endüstrisi bu yağlardan vazgeçmiyor. Çünkü maliyeti düşük, raf ömrü uzun ve yiyeceklerin lezzetini artırıyor.

Kızartılmış yiyeceklerin yanı sıra kahve kreması, dondurulmuş pizzalar, hazır kek ve kurabiyeler, krakerler ve bisküvilerde de trans yağ bulunuyor.

Related posts

İşte dünyanın beklediği Covid-19 aşısının arkasındaki iki Türk

Vildan Çelik

KORONA VİRÜS TANI KİTİ TÜRK BİYOTEKNOLOJİ FİRMASI TARAFINDAN GELİŞTİRİLDİ

Fatih Akgün

Yeni Geliştirilen Mikroskop Beyin Sinyallerini Yakalayabilecek

Fatih Akgün

Yorum Yap