Teknolojix Haber
SEKTÖREL

Amazon’dan Satış Yasağı: Corona Virüsü Nedeniyle Abartı Fiyatlara Satılan Bir Milyon Ürün Kaldırıldı

Dünyanın en büyük perakende satış sitesi Amazon, corona virüsü nedeniyle fiyatları aşırı derecede artan 1 milyon ürünü kaldırdı. Amazon tarafından yapılan açıklamada, bu şekilde bir fiyatlandırmaya izin verilmeyeceği söylendi.

Çin’de ortaya çıkan corona virüsü, dünyanın farklı ülkelerinde de kendini göstermeye başladı. Çin’in dışında İtalya da karantina bölgeleri kurarak virüsle mücadele etmeye çalışıyor. Virüsün görülmeye başlandığı ülkelerden olan İran’da ise okullara salgın nedeniyle ara verildi. Türkiye’de ise İran’dan gelen insanlar Ankara’daki hastanelerde karantina altında tutuluyor.

Corona virüsünün yayılmasını engellemek için ülke yönetimleri belli başlı önlemler alırken, virüsün yayılmasında koruyucu önlem olarak kullanılan malzemelerin fiyatları, satıcılar tarafından astronomik seviyelere çekilmeye çalışılıyor.

ABD’de ortaya çıkan corona virüsü salgını söylentisinin ardından Amazon’da satış yapan bazı satıcılar, virüse karşı koruma için kullanılacak malzemelerin fiyatlarını fahiş fiyatlara yükselttiler.

ABD’li 3M Co tarafından üretilen koruyucu maskeler, geçtiğimiz dönemlerde Amazon’da 10 dolara satılıyordu. ABD’de ortaya atılan corona virüsü salgını söylentisi nedeniyle maskenin fiyatı Amazon’da 128 dolara kadar yükseldi. Karşılaştırma sitesi, daha önce fiyatı 10 dolar olan maskenin ortalama fiyatının ise 41 dolar seviyelerinde olduğunu söyledi.

Fiyatların bu şekilde yükselmesi nedeniyle Amazon, önlemler almak için bu olaya dur dedi ve fiyatı astronomik şekilde yükselen 1 milyon ürünü sitesinden kaldırdı. Konu ile ilgili Amazon sözcüsü, şirketin ürün bilgilerinin doğru olması politikasının ürünlerin fiyatlarını da kapsadığını söyledi. Sözcü, “Amazon’da fiyatlar üzerinden kazıklamaya yer yok” dedi.

Amazon, ürünlerin fiyatlarında adaleti sağlamak için otomatik yöntemlerin yanında manuel yöntemler de kullanıyor. Şirketin kullandığı yapay zeka tarafından tespit edilen fiyat değişikliklerinin yanında manuel olarak da fiyatlar kontrol ediliyor ve gerekli müdahele yapılıyor.

Related posts

Dailymotion ve Huawei Video’dan Bir İlk!

Fatih Akgün

HAVELSAN, Dünya Devi Şirketlerden Türkiye’ye Tersine Beyin Göçü Sağlıyor

Yasemin ACAR

Teknoloji Markalarının Yetkili Servisleri ve İletişim Bilgileri

Fatih Akgün

Yorum Yap