Teknolojix Haber
DONANIM

Dünyanın ilk AMD B550M anakart modeli sonunda görüntülendi

Dünyanın ilk AMD B550M anakart modeli sonunda görüntülendi

AMD şimdilik B550 anakart modelleri hakkında hiçbir bilgi yayınlamıyor. Ancak yurt dışından edindiğimiz bilgilere göre SOYO (Çin’deki MAXSUN firmasının alt şirketi) tarafından AMD B550 anakart modeli görüntüleri ortaya çıktı.

“Bu anakart B550A modelini temsil etmemekte”

Şuan için tüm dünya genelinde bir bilgi krizi mevcut.Fakat ilk AMD B550 anakart modeli sistem entegratörleri tarafından temel olarak yenilenmiş olarak(B450X olarak bilinen) B550A’nın lansmanı yapıldığı da söyleniyor. Fakat gerçek şu ki B550 anakart modelleri AMD tarafından henüz onaylanmadı. O yüzden aşağıdaki resimde göreceğiniz model bir prototipin gerçek hale dönüştürülmüş şekli.

Çin’de hem anakart hem de ekran kartı üretimi yapan MAXSUN firması, iç piyasada kuvvetli olsa da, Dünya genelinde pek bilinmiyor. Hele onun alt firması olan SOYO’yu ilk kez duyuyor olmanız muhtemel. O yüzden piyasada B550 anakart olarak ortaya çıkan modele bir nevi “fason üretim” gibi düşünebiliriz.

“Kesinleşmiş bilgiler yok değil”

B450 yonga seti ile B550 anakart modellerini karşılaştırdığımızda B550‘nin PCIe 4.0 desteğine sahip olduğunu görebiliyoruz. Ufak bir bilgi daha; B550A, PCIe 4.0‘ı yalnızca doğrudan CPU’ya bağlı olan birincil yuva ile bağlantıyı destekliyor. Fakat A olmayan versiyonların hepsinde tüm yuvaların destekleneceği belirtiliyor.

Öte yandan 2020 yılında göreceğimiz yeni anakart modelleri hakkında “AMD soketleri değiştiriyormuş” şeklindeki yorumlar doğru değildir. Yine yeni anakart modellerinde AM4 soketler kullanılmaya devam edilecek gibi görünüyor. Önceki nesil Ryzen işlemcisi bulunan son kullanıcıların B550 anakartlara geçişlerinde BIOS güncellemesi yapması yeterli olacak.

İlk B550 anakart modelin SOYO’daki resmi bir kaynaktan alınmış. Gördüğünüz üzere anakart çok düşük maliyetli bir model. Kahverengi PCB, kırmızı PCIe yuvaları ve mavi VGA konektörü olan bir Micro-ATX anakart. Tahminimizce piyasadaki en uygun B550 anakart modellerinden birisi olabilir.

Related posts

En Çok Satan Bilgisayar Markaları Listesi

Fatih Akgün

Huawei’den Rakiplerini Şaşırtan Hamle

Fatih Akgün

CES 2020 Fuarı Oyuncu Monitörlerinde 360Hz Dönemi Açıklaması…

Meryem ACAR

Yorum Yap