Teknolojix Haber
DONANIM TeknolojiXHaber

AMD’nin Pazar Payı Yükselmeye Devam Ediyor!

İki işlemci üreticisinin kıyasıya rekabeti devam ediyor. Son yıllarda kendisini ileriye taşıyan AMD, pazar payı oranlarında beklenen değişimleri yakalamış durumda. İşlemci üreticisi, Ryzen modelleriyle satışlarını yüksek oranda artırmayı başardı.

Intel ile olan rekabetini devam ettiren firma, bir yandan da yeni modelleri için çalışmaları sürdürüyor. Daha önceden de firmanın en yeni ve güçlü işlemcileri arasında bulunan Ryzen 9 3900XT için performans testi belli olmuştu.

AMD pazar payı yükselmeye devam ediyor

İşlemci dünyasındaki rekabet, son aylarda iyice karışmış durumda. Artık kullanıcıların daha fazla AMD markalı işlemci tercih etmesiyle birlikte, piyasada dengeler değişti. Hatta performans testlerinde AMD işlemcilerin, rakibi Intel işlemcilerin önüne geçmesi kullanıcıların tercihlerini de etkilemiş durumda.

Her ay Steam tarafından yayınlanan, Steam Donanım ve Yazılım Anketi sonuçlarında AMD’nin kullanım oranını artırdığı görüldü. Ancak hala Intel’in büyük orana sahip olduğunu belirtmekte yarar var. Çünkü ankete göre mayıs ayında Steam’de oyun oynayan oyuncuların yüzde 77.54’ü Intel, yüzde 22.45’i AMD marka işlemciye sahip. Böylelikle geçtiğimiz aya göre AMD’nin yüzde 0,74 oranında artış gösterdiği görülüyor.

AMD’nin ocak ayında oranı yüzde 21.36 seviyesindeydi. Firma bu oranı geçtiğimiz mart ayı dışında sürekli yükseltti.

Öte yandan aynı testte AMD ekran kartları için de veriler geldi. Bu oranlara göre NVIDIA kullanım oranı yüzde 73.23, AMD kullanım oranı yüzde 15.98 ve Intel kullanım oranı yüzde 10.63 oldu.

Related posts

Notebook (Dizüstü) Bilgisayar Fiyatları (7-15 Eylül)

Fatih Akgün

Elon Musk ve Grimes, oğlunun adını değiştirdi!

Fatih Akgün

Tractable’ dan yapay zeka ile kaza ve felaketlerin hasar değerlendirmesi çalışmalarına 25 milyon dolar yatırım daha

Fatih Akgün

Yorum Yap