Teknolojix Haber
MOBİL UYGULAMA

Android kullanıcıları telefonlarına artık Play Store dışından uygulama indiremeyecek !

Play Store’un temizliği son hızla sürüyor !

Cep telefonlarını hacklemek için yapılan zararlı yazılımlar, kullanıcıları; Bitcoin dolandırıcılığı, fidye yazılımı ve kimlik verilerini ele geçirme gibi hırsızlıklarla tehdit ediyor. Android işletim sistemlerinde mevcut olan açık kaynaklı uygulamalar, platformu iOS‘ten daha savunmasız hale getiriyor. Bu sebeple Android kullanıcılarının kullanmaması gereken zararlı uygulamalar Play Store’ da yer alabiliyor.

Tecrübe ettiği problemler yüzünden Google  Play Store zararlı olabilecek uygulamalardan temizlemeye çalışıyor. Daha sıkı tarama ve analizle kötü amaçlı uygulamaları ve geliştiricilerini saf dışı bırakmaya  hazırlanan Google, artık Android’e Play Store harici dışarıdan uygulama yüklenmesine izin vermeyecek.

9Game kullanıcılar için tehdit oluşturuyor

RiskIQ’da kısa süre önce yayınlanan bir raporda, Play Store’da 25.000 tane potansiyel olarak zararlı uygulama bulunduğu halde bu sayının 2019’da yüzde 76,4’ lük bir azalma gösterdiği belirtiliyor. Google’ın güvenlik denetleyicileri tarafından işaretlenen uygulama direkt kara listeye alınıyor. Ancak Android kullanıcıları için asıl büyük tehdit, başka bir yerden alınan uygulamalardan kaynaklanıyor.

Play Store ile aynı güvenlik düzeylerine sahip olmayan onlarca mağaza var. RiskIQ’ya göre 2019’daki en üretken ilk üç uygulama mağazası Google Play Store, Apple App Store ve Çin’in bir mağazası olan 9Game‘di. Bu Çinli mağaza 9Game, 61.669 adet kara listede bulunan uygulamaya ev sahipliği yapıyor.

Resmi güvenlik ve kontrol düzeylerine tabi tutulmayan uygulamaları indiren kullanıcılar riske giriyor. Google da bir an önce bunu engellemenin planlarını yaptığını açıkladı.

Related posts

İleri Veri Analitiği,SabancıDx 2019 Yılını Büyüme ile Kapattı…

Meryem ACAR

2020 Yılında WhatsApp Önemli Yenilikler Sunacak…

Meryem ACAR

Huawei Mate 30 Pro Türkiye Fiyatı Ve Satış Tarihi Belli Oldu

Yasemin ACAR

Yorum Yap