Teknolojix Haber
YAZILIM

Android’li Cihazlar, Bu Basit Duvar Kağıdıyla Çökebiliyor!

Android‘li cihazların “desteklenmeyen” bazı duvar kağıtları yüzünden geçici de olsa kullanılmaz hale gelebildiği meydana çıktı. Peki basit bir duvar kağıdı, Android‘i nasıl çökertebiliyor?

iPhone‘un bir kısa mesajla uzaktan çökertilebildiğini daha önce gördük. Android‘de ise bir duvar kağıdıyla telefonu kilitlemenin mümkün olduğu meydana çıktı.

Sorunun telefonun desteklediği renk aralığıyla ilgili olduğu düşünülüyor. 9to5‘ten Dylan Roussel’e göre Android, sRGB renk aralığını tercih ediyor fakat söz konusu resim RGB renk aralığını kullanıyor. Android 11 ön izleme sürümü bu resmi dönüştürse de, Android 10 bunu yapmıyor. Bu durumda resmi arka plan olarak ayarlamanız halinde cihaz bir döngüye giriyor. Sorunu çözmek için telefonu güvenli modda açıp fotoğraf dosyasını silmeniz lazım.

Google, sorunla ilgili henüz bir açıklama  da bulunmadı. Normal şartlarda muhtemelen böyle bir sorun yaşamayacak olsanız da, sorun kötü bir şakanın kurbanı olmanıza yol açabilir. Bu yüzden duvar kağıtlarını güvenilir adreslerden indirmekte fayda var..

Related posts

LG’den “Çocuğumu Koru” Projesi

Yağmur Kübra Yazıcı

Mozilla, Firefox 74’ü Yayınladı.İşte Özellikleri:

Yasemin ACAR

Dikkat!!Telefondan Silinmesi Neredeyse İmkansız Yazılım: xHelper

Fatih Akgün

Yorum Yap