Teknolojix Haber
MOBİL YAZILIM

Android’li Tabletler Tehlike Saçıyor

Taşınması açısından daha kolaylık sağlayan ve bir zamanlar dizüstü bilgisayarların yerini alacağı iddia edilen  tabletlerden bazıları, şimdi ciddi bir tehdit haline geldi.

Yıllardır güvenlik güncellemesi almayan birçok Android işletim sistemli tablet, hacklenme riskiyle karşı karşıya olabilir.

Eski tabletlerin güncelleme alamamasının nedeni, bazen Google’ın, bazen tabletin üreticisinin güncelleme sunmaması. Netmarketshare tarafından açıklanan en son işletim sistemi kullanım oranlarında tabletlerin yüzde 13’ünün hala Android 4.4 ile çalıştığını gösterdi. Android’in bu sürümü, son olarak Ekim 2017’de önemli sayılan bir güvenlik güncellemesi almıştı.

Tabletler içerisinde Android 4.0 ve 4.3 ise yüzde 3’lük bir paya sahip. Android 5.x (Lollipop) cihazlarının yüzde 10’luk bir kullanım oranına sahip olduğu gözleniyor. Bu oran, Android 5.x’i en popüler ikinci Android sürümü haline getiriyor.

Bir milyara yakın cihazın Android 6.x veya daha eski sürümleri kullanması, cihazlara zararlı bulaşma riskini artırıyor. Windows 7 ve Windows 10 gibi işletim sistemlerinin destek süresi daha uzun olduğundan Android, bu yönüyle zaman zaman eleştiriliyor. Tabletlerin masaüstü PC’lerin yerini alacağı ve dizüstü bilgisayardan daha iyi olduğu iddiasının olduğu zamanlar çok olmadı  ancak bu tam olarak hayata  geçemedi.

Android 4.x ile çalışan popüler tabletler arasında Samsung Galaxy Tab 4 7.0, Samsung Galaxy Tab S 8.4 LTE, Sony Xperia Z2 Tablet LTE, Samsung Google Nexus 10 ve ilk Nvidia Shield bulunuyor.

Related posts

LG VELVET Tanıtım Video

Fatih Akgün

Nokia 2.4 uygun fiyat ve 4380mAh batarya ile geliyor

Fatih Akgün

Ebeveyn Denetimlerinde iPhone ve iPad Nasıl Kullanılır?

Meryem ACAR

Yorum Yap