Teknolojix Haber
BİLİM

Antarktika’da 90 Milyon Yıl Önce Ne Vardı?Bilim İnsanları Hangi Kanıtı Buldu?

Antarktika’da 90 milyon yıl önce yağmur ormanı bulunduğuna dair kanıt elde edildi. İngiliz ve Alman bilim insanları, bu kanıta, Amundsen Denizi’nde Pine Adası yakınında kutup araştırma gemisinin sondaj makinesi kullanarak deniz tabanından aldığı örneği inceleyerek ulaştı.

Ayrıntıları Nature dergisinde yayımlanan çalışma sırasında, ince taneli killi ve alüvyonlu tortu örneğinin 90 milyon yaşında olduğu saptandı.Tortuyu bilgisayarlı tomografiyle inceleyen bilim insanları, orman toprağı, polen, tohum ve hatta ağaç kökünün saflığını korumuş örneklerini keşfetti.Antarktika'da 90 milyon yıl önce yağmur ormanı olduğuna dair kanıt ...

Çalışma ekibinden Prof. Dr. Tina van de Flierdt, “90 milyon yaşındaki bu ormanın saklı kalması istisnai bir durum ancak açığa çıkardığı dünya çok daha şaşırtıcı. Karanlık aylar boyunca bile bataklıklı ılıman yağmur ormanları, Güney Kutbu’na yakın bir noktada yetişebilmiş. Bu beklediğimizden daha sıcak bir iklimi ortaya koyuyor.” değerlendirmesini yaptı.Araştırma ayrıca 115 ila 80 milyon yıl önce Tebeşir Dönemi sırasında atmosferdeki karbondioksit seviyelerinin de daha yüksek olduğu fikrini uyandırdı.

Related posts

Yaranın daha hızlı iyileşmesini sağlamak amacıyla bant geliştirildi

Fatih Akgün

Bu sürüngenin yeryüzündeki hiçbir canlıya benzemeyen özelliği ne?

Büşra Seyhan

Son Dakika!ABD’de Geliştirilen Corona Virüsü Aşısının İnsanlara Enjektesinden İlk Görüntü Geldi…

Meryem ACAR

Yorum Yap