Teknolojix Haber
DONANIM YAZILIM

API (Uygulama Programlama Arayüzü) Nedir?

Teknik anlamda API (Application Programming Interface) kelimelerinin kısaltılması olarak söylenen ve dilimizde “Uygulama Programlama Arayüzü” olarak bilinen, bir uygulamanın işlevlerine dışarıdan veya uzaktan erişilip bu işlevlerin kullanılmasını sağlayan arayüzdür. API, web uygulaması, işletim sistemi, veri tabanı, donanımlar yahut yazılım kütüphanesi için kullanılabilir.

 

API, bir sunucunun üzerindeki uygulamaya farklı platformlardan ulaşılmasını ve yanıt vermesine olanak sağlar. Web API’lerinin tamamı REST (Representational State Transfer) mimarisi üzerinde dizayn edilir. Bundan dolayı platform bağımsız çalışır. Bu mimari GET, POST, PUT, DELETE metotlarının hepsini desteklemektedir. Web API çıktıları talebe göre JSON, XML gibi çeşitli çıktıları olabilir.

API Nasıl Kullanılır?

API’ler genellikle web geliştiricileri ve program geliştiricileri tarafından kullanılmaktadır. Bir programın farklı bir servisin özelliğinden de faydalanması gerektiği zamanlarda API kullanarak bu fonksiyonların tam olarak yerine getirilmesi gereklidir. API kullanımın asıl amacı bir uygulamanın bütün veya bazı metotlarını diğer uygulamalara kullanıma açarak uzaktan gelecek veri ve bilgi taleplerini kolayca ve hızlıca karşılamaktadır. API’ler otomasyon imkanı verir, süreçleri hızlandırmayı, programatikleştirmeyi saglar.

API’nin Türleri Nelerdir?

Uygulama programlama arayüzlerinin nasıl kullanıldığını takip etmek ve yanlış kullanımını azaltmak adına API anahtarı kullanılır. API anahtarı, kullanıcı verilerinden oluşan ve arayüzün çağrılması esnasında iletilen kod yapısıdır. Çalışma prensipleri ve erişim sınırlandırmaları doğrultusunda birden fazla arayüz mevcuttur.

  • Open API (diğer adıyla Public API) : Minimum kısıtlama ile geliştiriciler ve diğer kullanıcılar tarafından herkesin kullanımına açık API’lerdir. Kayıt, API Anahtarı veya OAuth kullanımını gerektirebilir veya tamamen açık olabilirler. Verilere veya hizmetlere erişmek için harici kullanıcılara odaklanırlar
  • Internal API (diğer adıyla Private API) : Harici kullanıcılardan gizlenir ve yalnızca dahili sistemler tarafından açığa çıkarılır. Internal API’ler, şirket dışındaki tüketim için değil, daha çok daha iyi üretkenlik ve hizmetlerin yeniden kullanımı için farklı dahili geliştirme ekiplerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır.
  • Partner API : Stratejik iş ortaklarına veya stratejik iş ortakları tarafından sunulan API’lerdir. Herkese açık değildir ve bunlara erişmek için özel yetkilere ihtiyaçlar vardır. Open API’ler gibi, Partner API’ler de buzdağının görünen kısmıdır çünkü bunlar en görünür olanlardır ve şirket sınırlarının ötesinde iletişim kurmak için kullanılırlar.
  • Composite API : Composite API’ler birden çok veri veya hizmet API’sini birleştiren API’lerdir. Bir API oluşturma aracının API düzenleme yetenekleri kullanılarak oluşturulurlar. Geliştiricilerin tek bir aramada birkaç uç noktaya erişmesine izin verir.

E-Ticaret Siteleri Neden API’ye İhtiyaç Duyar?

API’lar, e-ticaret siteleri için ciddi önem arz ederler. Çünkü e-ticaret sitelerinde çok sayıda fonksiyon bulunur ve bu fonksiyonların her biri, farklı bir hizmet altyapısına sahip olabilir. Uygulama programlama arayüzleri olmadan söz konusu fonksiyonlara erişim oldukça zordur. E-ticaret siteleri ürün ekleme, sipariş ve ödeme alma, kargo hesaplama, e-fatura ve muhasebe gibi pek çok süreç için API’lara ihtiyaç duyar.

Kullanıcıların sitenizden alabileceği hizmetleri hızlı ve sorunsuz bir şekilde verebilmeniz, ürünlere erişimi kolaylaştırmanız ve sipariş sürecinin tüm kanallardan tamamlanabilmesi, bu arayüzlerle mümkündür.

 

REST API ve SOAP API Nedir?

API, programların birbirleriyle nasıl iletişim kurduğunu belirleyen belirli bir dizi kural iken, REST ve SOAP API’ler, API’nin nasıl sunulacağını tanımlar.

Her biri işlevsellik açısından benzerdir ancak birkaç temel farklılıklarla birbirlerinden ayrılırlar.

REST (Representational State Transfer), geliştiricilerin bir API oluştururken izledikleri kurallar kümesidir. REST, JSON (JavaScript Object Notation) kullanılarak okunur. Bu kurallardan biri, API’nin kullanımı kolay ve geliştiriciler için anlamlı olacak şekilde tasarlanması gerektiğidir.

SOAP (Simple Object Access Protocol), web hizmetleri için başka bir tasarım modelidir. REST API’nin kullandığı tipik JSON yerine, XML (Extensible Markup Language) kullanır. XML, makine ve insan tarafından okunabilir şekilde tasarlanmıştır.

Remote API Nedir?

Remote API‘ler, bir iletişim ağı aracılığıyla etkileşim kuracak şekilde tasarlanmıştır.

“Remote” da API tarafından işlenen kaynakların istekte bulunan bilgisayarın dışında bir yerde olması demektir.

En yaygın kullanılan iletişim ağı internet olduğundan çoğu API web standartlarına göre tasarlanmıştır. Remote API’lerin tümü web API değildir, ancak web API’lerin Remote olduğunu söylemek doğru olur.

 

 

Related posts

Logitech G502 Lightspeed Telefon fiyatına oyuncu mouse’u!

Fatih Akgün

Windows 10 işletim sisteminin kullanıcı sayısı belli oldu

Fatih Akgün

PKB 5000 Klavye Sektörde Devrim Niteliğinde!

Fatih Akgün

Yorum Yap