Teknolojix Haber
SEKTÖREL

Apple Card hakkında soruşturma başlatıldı

Apple’ın, geçtiğimiz aylarda kullanıma sunduğu Apple Card’la ilgili olarak, kart limitlerinde cinsiyetçilik yapıldığı gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

Bir banka müşterisinin kredi kartı limiti, önceki ödemeleri ve kazancına bağlı olarak belirlenir. Ancak Apple Card‘da durum bu şekilde görünmüyor.

Apple Card limitlerinin belirlenmesinde cinsiyetçilik ve ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle ve kadınlara, erkeklerden daha az kredi kartı limiti veren bir algoritma geliştirdiği iddiasıyla Goldman Sachs hakkında soruşturma başlatıldığı açıklandı. New York Finansal Hizmetler Departmanı’nın başlattığı bu soruşturmanın çıkış noktalarından biri ise David Heinemeir Hansson adlı Apple Card kullanıcısının iddiaları.

Hansson kişisel Twitter hesabından, karısının kendinden daha iyi bir kredi puanına sahip olmasına rağmen, Apple kart limitinin kendisinden 20 kat az olduğunu iddia ediyor. Teoride kendisine karısından daha az kart limiti verilmesi gerektiğini söyleyen adam, 20 kat fazla bir limitle karşılaşmasını ise cinsiyetçilik ve ayrımcılıkla açıklıyor. Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak da benzer bir şekilde, kredi limitinin eşininkinden 10 kat fazla olduğunu açıklamıştı. Apple ve Goldman Sachs’ın konuyla ilgili nasıl bir açıklama yapacakları ise merak konusu olmuş durumda.

Related posts

Netflix’de Corona Virüsden Dolayı Harekete Geçti!

Yağmur Kübra Yazıcı

Opera, Hem Mobil Hem de Masaüstü İçin Kullanıcı Sayılarını Açıkladı

Fatih Akgün

Google 22. doğum gününü kutladı

Yorum Yap