Teknolojix Haber
YAZILIM

Apple ve Çin Sansürü

Apple, Çin’in Sansürünü Atlatan Bir Uygulamayı App Store’dan Kaldırdı

Apple, Çin’in sansür uygulamasının emojilerle şifreleme sağlayarak aşılmasını sağlayan BOOM isimli klavye uygulamasını App Store’dan kaldırdı daha sonrasında Apple’dan yapılan açıklamada, uygulamanın Çin’deki yasaları ihlal ettiği açıklandı.

Çin yönetiminin özellikle COVID-19 salgını sırasında artırdığı sansür uygulamalarının aşılmasını sağlayan BOOM-Text Encryption Keyboard isimli bir klavye uygulaması emojiler kullanarak şifreleme yapıyordu ancak uygulama, Apple tarafından Çin App Store’un çin platformunda yayından kaldırıldı.

BOOM-Text Encryption Keyboard, New York’ta yaşayan 20 yaşında bir Çin vatandaşı olan Wang Huiyu tarafından geliştirildi. Huiyu, uygulamayı koronavirüsü salgını sırasında insanların sansüre takılmadan haberleşebilmesi için bir arkadaşı ile beraber geliştirmişti.

Şifreli klavye uygulaması yayınlandıktan kısa bir süre sonra Apple tarafından Çin’de kullanılan App Store’dan kaldırıldı. Apple, uygulamanın kaldırıldığı Huiyu’ya gönderdiği mailde şifreli klavye uygulamasının Çin’de yasadışı bir içerik olduğunu açıkladı. Şifreli klavye uygulaması BOOM diğer bölgelerde kullanılabiliyor.

Uygulamanın geliştiricisi Wang Huiyu, şubat ayında uygulamayı yayınladıklarını ve uygulamanın bir aydır kullanımda olduğunu belirtti. Huiyu, Boom’un Japonca ve Çince’de dahil olmak üzere birçok dilde mesaj içeriklerini emojilere çevirerek şifrelediğini söylüyor.

Apple’ın Çin’in sansür yasalarına boyun eğerek BOOM isimli klavye uygulamasını App Store’dan kaldırması, şirkete tepki almasına neden oldu. Apple’ın Çin’in sansür yasalarına bu kadar uyumlu davranmasını istemeyen sivil toplum örgütleri, geçtiğimiz günlerde Apple’a bir mektup yazmışlardı.

Related posts

Microsoft’tan, Windows 7 Kullanıcılarını Bir Kez Daha Uyarı

Yasemin ACAR

Yapay zekâ alanında çalışmalar gerçekleştirmek için ‘Yapay zeka’ merkezi kuruldu

Fatih Akgün

Tanınmış Fidyeci Shade Pes Etti!

Yorum Yap