Teknolojix Haber
SEKTÖREL

Apple davayı kaybetti! 10 milyon euro ödeyecek!

Apple’a karşı açılan yeni davalar, çeşitli dönemlerde gündeme geliyor. Bu defa da daha önce açılan ancak Apple’ın itirazları üzerine yeniden değerlendirilen bir dava ile ilgili önemli bir sonuç açıklaması gündeme geldi. iPhone yavaşlatma skandalı, Apple’a pahalıya mal olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Apple iPhone yavaşlatma skandalı için 10 milyon euro ödeyecek

Öncelikle hatırlatmak gerekirse Apple, 2018 yılında iPhone yavaşlatma konusu ile gündeme gelmişti. Bataryası eskiyen iPhone modellerinin işlemci performansını düşürdüğünü kabullenmişti. Daha sonrasında ise bu performans düşüşü, kullanıcıların tercihine bırakıldı. Ancak daha öncesinde gizli yapıldığı için, Apple’a karşı birçok ülkede dava açıldı. Bunlardan bir tanesi de İtalya’dan gelmişti.

İtalya’da Apple’ın 10 milyon euro ödemesi gündeme gelmişti. Ancak Apple’ın itirazları ile ceza askıda kalmıştı. Kısa bir süre önce de bu Apple’ın itirazları sonrasında değerdirmeler yapıldığı, ancak sonucu etkileyen bir gelişmenin yaşanmadığı belirtildi. Nitekim Apple, İtalya’da iPhone yavaşlatma skandalı sebebi ile 10 milyon euro ödemek zorunda kalacak.

Bunların dışında Apple’ın, yine aynı sebepten ötürü Amerika Birleşik Devletleri’nde 500 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etmişti. İtalya’daki 10 milyon euro düşünüldüğünde, Apple’ın Avrupa’da oldukça az ceza ödeyeceğini söylemek yanlış olmaycaktır. Ayrıca bu karar farklı davaları da doğrudan etkileyecek bir potansiyele sahip.

Related posts

Microsoft TikTok’u Satın Alacak mı??

Fatih Akgün

Online barkod muhasebe sistemi

Fatih Akgün

346 Kişinin Canına Mal olan 737 Max, 2020’ye Kadar Uçuş Yapmayacak

Yasemin ACAR

Yorum Yap