Teknolojix Haber
SEKTÖREL

Apple FaceTime Yüzünden Müşterilerine Tazminat Ödeyecek!

Dava sonucuna göre Apple, müşterilerine tam 18 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi. Peki tazminattan kimler yararlanacak?

Apple, iOS 6‘dan iOS 7′ye geçiş sürecinde eski iPhone kullanıcılarını çok üzmüştü. Sistemi komple değiştiren Apple’ın, özellikle iPhone 4 ve iPhone 4s sahiplerinin telefonlarını kasıtlı olarak yavaşlattığı bile dile getirilmişti. Bu süreçte iOS 6 sürümünde kalanlar FaceTime özelliğini kullanamaz hale gelmişti.

Apple FaceTime davası oldukça eskiye dayanıyor. Bundan yıllar yıllar önce develer tellal, pireler berber iken iOS 7 yeni çıkmışken bazı iPhone kullanıcıları iOS 6 sürümünde kalmak istemişti. Ancak onların bu istekleri Apple tarafından dolaylı da olsa reddedilmişti. Çünkü Apple VirnetX’e ait patentleri ihlal etmemek için FaceTime sunucularını kendi sunucularına taşımıştı. Apple’ın sunucu değişikliği, bir protokol değişikliği de yarattı ve iOS 6′da patent ihlaline devam edilmemesi için Apple iOS 7‘nin yüklenmesini istedi. İşte ipler tam da burada koptu. Apple’ın zorla güncelleme yaptırmaya çalışması sonucunda iPhone kullanıcıları bu olayı yargıya taşıdı.

Apple’ın VirnetX‘in patentini ihlal etmesinden dolayı iOS 6’da FaceTime‘ın sunucuları 3. parti bir sunucu üzerinden yönlendiriliyordu. Bu yüzden de Apple’ın maliyeti artmıştı.

Apple, maliyeti hem düşürmek hem de VirnetX’in patentini ihlal etmemek için iOS 7 sürümü ile protokolü değiştirmişti. iOS 7 ve sonrasında kullanılabilen FaceTime’ın firmaya bugün çok daha pahalıya patladığı ortaya çıktı.

iPhone 4 ve iPhone 4s sahiplerinin Apple’a açtığı dava bugün sonuçlandı. Dava sonucuna göre; Apple, müşterilerine tam 18 milyon dolar tazminat ödeyecek. Temyize henüz gitmeyen Apple, gitse bile sonucun değişmeyeceğinin farkında gibi görünüyor.

Bu tazminatın ne zaman ve ne şekil ödeneceği ise henüz belirsizliğini koruyor. Kaş yaparken göz çıkarmak deyimini birebir yaşayan Apple, güncellemeler konusunda artık daha titiz davranacak gibi görünüyor.

Eski iPhone’ları güncellemeler ile kasıtlı olarak yavaşlatan Apple, bu hamlesi ile çok tepki çekmişti. Bataryası eskiyen iPhone’ların donanıma akım yüzünden zarar gelmemesi için bu hamlenin yapılması çok mantıklıydı. Ancak Apple bunu kullanıcılardan gizli yapması tartışmalara neden olmuştu.

Şu sıralar Google ile işbirliğine giden ve COVID-19 ile mücadele etmek isteyen Apple, yakında iOS 13.5 güncellemesini yayınlayacak.

APPLE İPHONE SAHİPLERİNE TAZMİNAT ÖDEYECEK

Apple‘ın FaceTime davası iOS 14’ün tanıtılmasına 1 ay kala, bugün sonuçlandı. Mahkeme dava dosyasını inceleyerek Apple‘ı haksız buldu. Şirket, müşterilerine 18 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi. Apple’ın davayı temyize götürmesi bekleniyor ancak şirketin buradan da sonuç elde etmesi pek olası görünmüyor. Peki Apple tazminatı hangi müşterilerine ödeyecek?

APPLE HENÜZ AÇIKLAMA YAPMADI

Tahminlere göre, o dönem sıkıntı yaşayan iPhone 4 ve iPhone 4s müşterileri bu tazminattan yararlanabilecek. Kesin bir cevap ise Apple tarafından yapılacak açıklamalardan sonra belli olacak.

Related posts

Acer Ürünlerine 2020 Red Dot Tasarım Ödülleri Verildi!

Fatih Akgün

Netflix Türkiye: RTÜK, Bizden Sansür Talebinde Bulunmadı

Yasemin ACAR

Garanti Belgesi Saklama Devri Sona Erdi! Detaylar Haberimizde…

Nihal Sanlı

Yorum Yap