Teknolojix Haber
UYGULAMA

Apple, Hükümet Baskısı Sebebiyle Çin’de Podcast Uygulamalarını Geri Çekiyor

Apple, popüler iOS ve Android podcast uygulaması Pocket Casts’ı Çin’deki App Store‘dan kaldırdı. Çin Siber Yönetim İdaresi, uygulamanın ülkede yasa dışı sayılan içeriklere erişmek için kullanılabileceğini belirledi ve sonuç olarak Apple’ın uygulamayı kaldırmasına yol açtı. Bu, bu ay Çin’in App Store’undan kaldırılan ikinci büyük podcast uygulaması.

Pocket Casts, Twitter’a yayınlanan bir açıklamada,

“Podcasting’in hükümet sansüründen arınmış açık bir ortam olduğuna ve öyle kalması gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle, podcast içeriğini istekleri üzerine sansürlemeyeceğiz. Bunun, iOS Uygulamamızın Çin’de kullanıma sunulmasının pek mümkün olmadığı anlamına geldiğini biliyoruz, ancak podcastleri de özel yapan açık dağıtım modeline değer veren herhangi bir şirket için bunun gerekli bir adım olduğunu düşünüyoruz. ” diye belirtti.

Pocket Casts‘in belirttiğine göre, Apple, içeriğin hangi Çin yasalarını ihlal ettiği üzerine de herhangi bir şey belirtmedi, bunun yerine ekibin doğrudan Çin Siber Yönetim’e ulaşmasını önerdi. Uygulama, geliştiriciyle iletişim kurduktan yaklaşık iki gün sonra kaldırıldı.

Başka bir iPhone podcast uygulaması olan Castro da kısa süre önce Çin’in App Store’undan çekildi. Geliştiriciler, ödeme yapan abonelerin küçük bir yüzdesini oluşturmasına rağmen, Çin’in kullanıcı tabanının yüzde 10’unu oluşturduğunu söylemişti. Apple, Castro’ya da Çin kurallarının hangi içeriğe ters düştüğü konusunda da bilgi vermedi.

Related posts

Çinli Uygulamaların Kaldırılmasını İsteyen Uygulamanın Kendisi Kaldırıldı!

Huawei donanımlarının değiştirilmesi için 1 milyar dolar ayırdı…

Meryem ACAR

Koronavirüs Tedbirleri!Marketlerde Yeni Dönem Resmen Başladı…

Meryem ACAR

Yorum Yap