Teknolojix Haber
MOBİL SEKTÖREL

Apple İlk 3 Trilyonluk Şirket Oldu

Dünyanın en değerli şirketi, yatırımcıların tüketicilerin iPhone’lar, MacBook’lar ve Apple TV ve Apple Music gibi diğer gadget’lar ve hizmetler için para harcamaya devam edeceğini düşünürken, 3 trilyon dolarlık dönüm noktasına ulaşan ilk şirket oldu.

 

 

2022’de ticaretin ilk gününde, Silikon Vadisi merkezli teknoloji şirketinin hisseleri Pazartesi günü öğlen saatlerinde 182.88 dolarla kısa bir rekor kırdı. Hisse daha sonra bu seviyeden geri çekildi ve %2.5 artışla 182.01 dolardan kapandı.

iPhone üreticisi, kişisel elektronik ve dijital hizmetlere olan talebi artıran COVID-19 salgını sırasında 2020’de 2 trilyon doları (1,4 trilyon sterlin) aştı ve 2018’de 1 trilyon doları (740.000 milyon sterlin) aştı.

Karşılaştırıldığında, Microsoft Corp şimdi yaklaşık 2,5 trilyon dolar (1,8 trilyon sterlin) değerindeyken, Alphabet, Amazon.com ve Tesla 1 trilyon doların üzerinde piyasa değerine sahip.

 

‘Muhteşem bir başarı’

Dünyanın en değerli şirketi, yatırımcıların tüketicilerin iPhone’lar, MacBook’lar ve Apple TV ve Apple Music gibi diğer gadget’lar ve hizmetler için para harcamaya devam edeceğini düşünürken, dönüm noktasına ulaşan ilk şirket oldu.

Ayrıca, 2011 yılında şirketin kurucu ortağı Steve Jobs’un ölümünden kısa bir süre önce Apple’ın CEO’su olan Tim Cook’un en son başarısını da işaret ediyor.

Oklahoma, Tulsa’daki Longbow Asset Management CEO’su Jake Dollarhide, “Bu harika bir başarı ve kesinlikle kutlanmaya değer” dedi.

“Sadece Apple’ın ne kadar ilerlediğini ve yatırımcıların çoğunluğunun gözünde ne kadar baskın görüldüğünü gösteriyor.”

 

5G desteği

Wells Fargo Investment Institute kıdemli küresel pazar stratejisti Scott Wren, “Piyasa, güçlü temelleri ve bilançoları olan şirketleri ödüllendiriyor ve bu tür devasa piyasa değerlerine ulaşan şirketler, güçlü işletmeler olduklarını ve spekülasyon olmadığını kanıtladılar” dedi. ”

5G, sanal gerçeklik ve yapay zeka gibi teknolojilerin hızla benimsenmesi, yatırımcıların nakit zengini şirketlere yönelmesi ve ekonomik büyümeye daha duyarlı olan işletmelerden uzaklaşmasıyla bu hisse senetlerinin piyasanın gözdesi olmasına yardımcı oldu.

Apple’ın gelecekte geniş etkileri olan bir teknoloji olan 5G’yi hızla benimsemesi, büyük bir destek sağladı. Yakın zamanda
5G teknolojisine sahip ikinci telefon dalgasında iPhone 13’ü piyasaya sürdü.

Related posts

Sizce iPhone SE kaç adet satmıştır?

Fatih Akgün

Ünlü Uyuşturucu Kaçakçısı Pablo Escobar’ın Kardeşi İphone Satışına Başladı!

Fatih Akgün

Samsung, Galaxy Watch 3’ü Tanıttı: İşte Yeni Akıllı Saati Fiyatı ve Özellikleri

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım