Teknolojix Haber
DONANIM MOBİL

Apple, iOS 13.3 Son Sürüme Güncelleyenler Sürüm Düşüremiyor…

Apple, iOS 13.3 güncellemesinin ardından diğer sürümlere dönme imkanını bugün ortadan kaldırdı.

Cupertinolu teknoloji devi, iPhone 11 Pro modellerinde yaşanan konum servislerinin kapatılmasına rağmen, konum bilgilerine uygulamaların erişmesini sağlayan açığı kapatmak için iOS 13.3 güncellemesini yayınlamıştı. Bu güncellemeyi beğenmeyenler iOS 13.2.3 sürümüne iTunes yardımı ile kolayca geri dönebiliyordu. Ta ki bugüne kadar.

Bildiğiniz gibi Apple’ın iOS ve iPadOS cihazlarında yazılım düşürmek veya yükseltmek için elle IPSW dosyası seçebiliyorsunuz. Ancak bu IPSW dosyaları iTunes üzerinden yüklenirken, Apple sunucularına bağlanıp dosya kontrol ediliyor. İnternet bağlantısı olmadığı durumlarda da sürüm yükseltmek veya düşürmek mümkün olmuyor.

Apple da bugün iOS 13.3’ten önceki tüm iOS 13 sürümlerinin imzalarını kapattığını açıkladı. Yani iOS 13.3’ü yükleyen kullanıcılar artık sürüm düşürme işlemini yapamayacak. Peki, Apple neden böyle bir karar aldı?

Apple, kullanıcılarına sunduğu güvenlik ve gizlilik ile her zaman ön plana çıkan bir firma konumunda olmayı başardı. Firma bu yüzden güvenlik açıkları ile dolu olan eski sürümlerinin kullanılmasını engelliyor. Kullanıcılarını düşünen firma, eski sürümleri kullananları da yeni güncel sürümleri yüklemesi konusunda uyarıyor.

Size tavsiyemiz, hangi Apple ürününü kullanıyor olursanız olun, gelen sistem güncellemelerini direkt olarak yükleyin. Güvenliğiniz için bu güncellemeler büyük önem taşıyor.

Related posts

Samsung’tan Tablet Görünümlü Katlanabilir Telefon!

Fatih Akgün

Apple, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus Satışlarını Durdurdu

Fatih Akgün

Yakın Bir Zamanda Tanıtılacak Olan Meizu 17 Özellikleri Açıklandı!

Fatih Akgün

Yorum Yap