Teknolojix Haber
YAZILIM

Apple, iOS 13.5.1 Yamasıyla Jailbreak’e Bir Son Vermeyi Planlıyor!

Apple; bugün, geçtiğimiz haftalarda çıkarmış olduğu yeni iOS sürümü 13.5’e bir güncelleme getirdi. Bu güncellemeyle Apple, iOS 13.5 sürümünde jailbreak yapılmasını engellemeyi amaçlıyor.
Apple‘ın geçtiğimiz haftalarda çıkan iOS sürümü 13.5’in jailbreak kiti, ‘zero-day’  yeni çıkan bir yazılımın zayıflıklarının keşfedilmesi yöntemiyle bir jailbreak geliştirdi. Unc0ver tarafından geçtiğimiz hafta çıkartılmıştı. Jailbreak genel olarak iOS işletim sistemindeki kısıtlamaları kaldırarak kullanıcıya iPhone içinde özgürlük ve daha geniş kişiselleştirme imkânları sunan bir korsan yazılım. Her ne kadar jailbreak, Apple tarafından garanti ihlali sebebi olarak kabul edilse de bu işlem ABD’de yasal.

Unc0ver tarafından iOS 13.5 için güncellenen bu jailbreak, yıllardan sonra ilk defa zero-day açığından faydalanan ilk jailbreak sürümü oldu. Bu sayede 13.5 sürümü için yayınlanan jailbreak, diğer sürümler için yayınlananlara göre daha kullanışlı bir versiyon oldu fakat Apple, bugün yayınladığı iOS 13.5.1 ile bu güvenlik açığının önüne geçmeye çalıştı. Güvenlik iyileştirmeleri içeren 13.5.1 yamasıyla Apple’ın, sadece zero-day açığını kapatmayı ve jailbreak yapılmasını engellemeyi amaçladığını görebiliyoruz.

Related posts

Fidye Yazılımı; Bitcoin Dolandırıcıları Corona Virüse Başvurdu…

Meryem ACAR

Her iPhone’u Destekleyen Yeni iPhone Jailbreak!

Android Cihazları Hedef Alan Gelişmiş Bir Saldırı Tespit Edildi

Fatih Akgün

Yorum Yap