Teknolojix Haber
UYGULAMA

Apple, Koronavirüsle Mücadele Amacıyla Türkiye’nin Hareketlilik Verilerini Paylaştı

Google ve Apple Dünya genelinde 2 milyondan fazla kişiye bulaşan COVID-19 salgınına karşı verdiği mücadele için ortak çalışmalarıyla gündeme gelirken Apple bugün önemli bir projenin daha altına imza attı. Apple, aralarında Türkiye’nin de olduğu 63 ülkedeki yaya ve araç hareketliliğine dair veriler paylaştığı yeni bir web sitesi paylaştı.

Her gün binlerce kişinin hayatına mal olan COVID-19, hükümetlerin, toplumların ve şirketlerin birlikte mücadele ettiği bir konu haline geldi. Birçok teknoloji devi salgın için mücadeleye katıldı. Salgına karşı verilen mücadelede etkin bir rol oynayan Apple, bu kapsamda çok önemli projelere imza atıyor.

Geçtiğimiz günlerde, Google ve Apple‘ın bir araya gelerek corona virüsünün yayılmasını engellemek amacıyla COVID-19 temas takibi aracı geliştirdiklerini açıklamıştık. Bugün de Apple corona virüsü için açtığı yeni sayfasının detaylarını açıkladı.

Apple yeni web sayfası sayesinde  evde kal çağrıları sırasında insanların daha az araç kullanıp kullanmadığı konusunda konu ile ilgili verileri yayınlamayı ve halk sağlığı yetkililerine bilgi vermeyi amaçlıyor.

Haritalar Uygulaması ile Tespit

Aralarında Türkiye’nin olduğu toplam 63 ülkeden toplanan veriler, iPhone’lara yüklü olarak gelen Haritalar uygulamasındaki yönlendirme isteklerinin sayısı sayılarak ölçülüyor. Dünyanın dört bir yanında yürüyen,araba kullanan veya toplu taşıma yapan kişilerdeki değişiklikleri tespit etmek için geçmiş verilerle karşılaştırılıyor.

Raporların günlük olarak yayınlamayı planladığını açıklayan Apple, Haritalar uygulamasından elde edilen verilerin kullanıcıların Apple Kimlikleri ile ilişkilendirmediğinin ve lokasyon geçmişlerinin kaydını tutmadığının altını çiziyor. Anonim toplanan verilerin 63 ülke veya bölgede kamu sağlığı yetkililerine iletileceğini aktaran teknoloji devi, salgına engel olmada yararlı olmayı umuyor.

Türkiye verileri

 

Apple’ın Türkiye’deki hareketlilik trendine ilişkin grafiğinde, ilk vakanın açıklandığı mart ayının ikinci haftasından itibaren hem araç hem de yaya hareketliliğinde dramatik bir azalma yaşandığı görülüyor.  13 Ocak-13 Nisan arasındaki verilere göre, araç hareketliliği yüzde 56 oranında düşmüş. Yaya hareketliliğinde ise yüzde 63’lük bir azalma yaşandığı görülüyor. Yol tarifi taleplerine göre hazırlanan verilere siz de buradan ulaşabilirsiniz.

Apple, bu siteyle paylaştığı verilerin Google’ın kamu sağlığı yetkililerine sunduğu bilgilerden daha sınırlı olacağını belirtti. Kişisel veri isteklerini direkt olarak reddedeceğini de vurguladı.

 

Related posts

WhatsApp’ın Radikal Kararı Sonucu %70 Zafer Getirdi!

Fatih Akgün

Amazon, 4 bin Satıcıyı Neden Sildi!

Fatih Akgün

Getir, Operatörlere Çağrı Yaptı !

Fatih Akgün

Yorum Yap