Teknolojix Haber
YAZILIM

Apple, MacBook’ların Batarya Ömrünü Uzatacak Aracını Geliştirdi

Apple, MacBook’ların Batarya Ömrünü Uzatacak Aracını Geliştirdi

Tıpkı Iphone’larda olduğu gibi: Apple MacBook PC’lerın pil ömrünü uzatacak!

Bilgisayar kullananlar da tıpkı telefon kullanıcıları gibi pil ömrünün eskisi kadar iyi olmadığından şikayetçidirler. Bu promleminiz pilinizin yavaş yavaş ölmesinden  ve yanlış şarj tekniklerinden dolayı gerçekleşmekte. Bu teknikleri her gün uygulamak tabi ki belli bir uyum sağlama süresini gerektirir. Zira kimse anında hiçbir şeye adapte olamaz. Bu zamanlar için Apple, MacBook’ların batarya ömrünü uzatacak aracını geliştirdi. MacOS Catalina yüklü MacBook’lara getirdiği yeni araç, tam da bu anlarda devreye giriyor.

Apple, MacBook’ların batarya ömrünü uzatmak için yeni bir araç geliştirdi. Thunderbolt 3 desteğini bünyesinde barındıran bütün MacBook’lara yeni macOS Catalina sürümüyle bu aracı sunmayı planlamakta.

ABD’li teknoloji devi, MacBook cihazlarına getireceği yeni özelliğin tanıtımını gerçekleştirdi. Şirket, macOS Catalina’ya getireceği yeni aracın MacBook’ların batarya ömrünü uzatacağını açıkladı. MacBook’lara gelecek yeni araç, şirketin cihazlarında varsayılan olarak açık olacak.

MacBook’ların batarya ömrünü uzatmayı hedefleyen Apple, yeni geliştirdiği araçla beraber MacBook’ların tamamen şarj olmalarını engellemeyi planlamakta. Ne yaparsanız yapın cihazlar, bazı durumlarda ne kadar uzun süre şarj aletine bağlanırsa bağlansın %100 şarj seviyesine çıkmayacak.

Araç, cihazların bataryasını sürekli gözlemleyecek:

Apple tarafından standart olarak etkinleştirmiş olacak olan ‘Battery Health Management’, bataryanın tamamen şarj olmasını engelleyerek bataryanın kimyasal eskimesinin önüne geçmekte. Kullanıcılar, cihazlarında zaman zaman %100 şarj seviyesi görebilecekler ama bu seviye bataryanın ulaştığı %100 seviyesi değil batarya yerine araç tarafından koyulan limite göre ölçülmüş %100 seviyesi olacak. Yani batarya asla tam kapasitede dolmayacak.

Apple’ın yeni aracı, lityum iyon bataryaların ısı geçmişini ve cihazın ne kadar sıklıkla şarj edildiğini de inceleyecek. Bu sayede araç, bataryanın ömrünü korumak için gereken şarj seviyesini hesaplayarak bu doğruldu da ayarlamalar yapacak. Apple’ın yeni aracı, özellikle MacBook’larını sürekli prize takılı olarak kullanan kullanıcılar için oldukça yararlı olacak gibi görünmekte.

Apple, MacBook’ların Batarya Ömrünü Uzatacak Aracını Geliştirdi
Apple, MacBook’ların Batarya Ömrünü Uzatacak Aracını Geliştirdi

Diğer Apple Haberlerimiz İçin Tıklayınız.

Related posts

October CMS ile Tanışalım

Fatih Akgün

Apple, iOS 13.5.1 Yamasıyla Jailbreak’e Bir Son Vermeyi Planlıyor!

Fatih Akgün

Huawei EMUI 11 özelliklerinden biri belli oldu

Fatih Akgün

Yorum Yap