Teknolojix Haber
MOBİL TeknolojiXHaber

“Apple Siri, Sizi Dinlemeye Tam Gaz Devam Ediyor”

Şok İddia: “Apple’ın Siri’si, Sizi Dinlemeye Tam Gaz Devam Ediyor”

Yeni bir iddiaya göre artık bizi gizlice dinlemediğini sandığımız Apple‘ın dijital asistanı Siri, aslında şimdi, eskisinden bile daha fazla dinliyor.

Apple, bir sene önce dijital asistanı Sirinin iPhone kullanıcılarını dinlemesi sebebiyle özür dilemişti. Fakat aradan geçen zamana rağmen hiçbir şeyin değişmediği ve gizliliğinizin riskte olduğu anlaşıldı.

Apple‘ın Siri sırlarını geçen yıl meydana çıkaran Thomas le Bonniec, Avrupa veri koruma yetkililerine yazdığı yeni mektupta Apple‘ın temel hakları yok saydığını ve veri toplamayı sürdürdüğünü açıkladı. Le Bonniec‘e göre konuyla ilgili bir kanun çıkarmak yeterli değil, bunu uygulamak da gerekiyor.

Apple için bir aracı olarak çalışmış olan Le Bonniec, kayıtların artık sadece kullanıcılarla kısıtlı olmadığını, artık aileleri de içerdiğini açıklıyor. İddiaya göre isimler, adresler, aramalar, arka plandaki konuşmalar kaydediliyor.

Amazon, Facebook ve Google da geçmişte benzer gizli işler çevirdiklerini kabul etseler de, Apple‘ın telefonunu satarken gizliliği ön plana çıkarması özellikle rahatsız edici. Öyle ki firmanın gizlilik sayfasında şu cümle yer alıyor: Apple’da gizliliğin temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz.

Related posts

‘EvdeMiyiz’ Başladı! Mi Store’lar Kapandı!

Fatih Akgün

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi, ilk yatırımcı mezunlarını verdi

Fatih Akgün

Xiaomi Poco F2 Pro Türkiye’de!

Yorum Yap