Teknolojix Haber
UYGULAMA

Apple Store da Kısıtlama

Kısa süre önce yeni iPad Pro ve MacBook Air modellerini tanıtan Apple iPhone almaya sınır getirdi haberleriyle gündemde. Şirket, tedarik zincirindeki sıkıntılardan dolayı bu yolu seçti. Apple’ın web sitesi kontrol edildiğinde, ABD ve Çin de dahil olmak üzere birçok ülkede müşterilerin kişi başına maksimum iki telefon satın alabileceğini görüyoruz.

Aynı modelden sadece iki tane

Apple’da bir müşterinin satın alabileceği iPhone’un kişi başına her model için iki tane ile sınırlandığı bildiriliyor. Birisi farklı modeller satın alırsa ikiden fazla satın alabilir. Örneğin, biri aynı anda iki iPhone 11 ve iki iPhone 11 Pro modeli satın alabiliyor. Kısıtlamalar iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone XR, iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Max’e de uygulanıyor. Apple’ın bugün sevkiyat yapmaya başladığı yeni 11 inç ve 12,9 inç iPad Pro (2020) modelleri için de aynı sınırlandırmalar mevcut.

Bu ilk değil

Apple, iPhone satışlarını ilk kez sınırlandırmıyor. 2007’de Apple, aynı sınırlandırmayı tüketicilerine uygulamıştı. 13 yıl sonra bugün ise Corona virüsü pandemisi Apple’ın tedarik zincirini etkilemiş durumda. Apple Store sayfasında yer alan şirket politikalarına göre şirket, müşterinin satın alabileceği herhangi bir Apple cihazının birim sayısını kısıtlayabilir. Şirket durumu, “Bazı ürünlerimizin popülaritesi ve tedarik kısıtlamaları göz önüne alındığında, Apple’ın satın alınabilecek ürün sayısını sınırlandırması gerekebilir.” şeklinde ifade ediyor.

Tüm ülkelerde geçerli olacak

Apple’ın, Apple Store’a getirdiği mevcut kısıtlamalar, yalnızca ABD için değil, tüm ülkeler için geçerli durumda. Bunun yanı sıra bu kısıtlama pek çok insan için tartışılabilir bir konu. Sonuçta “Hangimiz aynı iPhone modelinden üçer tane satın alıyoruz?” diye sorabilirsiniz. Ancak CNBC’ye göre büyük aileler bu tarz satın alma işlemleri gerçekleştirebiliyor veya test yazılımı ile ilgilenen şirketler aynı anda bir iPhone modelinden fazlaca alabiliyor.

Related posts

Skype bu özellikte Zoom’dan daha iyi!

Fatih Akgün

Monster Notebook’tan Dijital Mağaza!

Google’a Huawei rakip mi?

Fatih Akgün

Yorum Yap