Teknolojix Haber
GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ

Apple Watch Hayat Kurtarmaya Devam Ediyor

Apple Watch Hayat Kurtarmaya Devam Ediyor

Apple Watch hayat kurtarmaya devam ediyor. Amerikalı bilişim teknolojileri üreticisi Apple şirketi tarafından tasarlanan, geliştirilen ve pazarlanan Watch OS işletim sistemli akıllı saatler hastanenin yapamadığını yaparak tekrar gündeme geldi. Teknik özelliklerinin yanı sıra hayat kurtarması ile sık sık gündeme gelen Apple Watch, bir kişinin daha hayatını kurtardı. Apple Watch kalp atış hızı ölçme sistemini kullanan hasta daha öncesinde gittiği hastanenin hatasını düzeltti. apple

Apple Watch Kalp Atış Hızı Ölçme Sistemi Bir kez Daha Hayat Kurtardı

Kurtardığı hayatlar ile birçok kez gündemde yer alan Apple Watch cihazları, kalp atış hızını inceleyebiliyor. Ayrıca düşme algılama ve elektrokardiyografi (EKG) gibi hayat kurtaran sistemleri de bünyesinde barındırıyor. Bu kez 80 yaşındaki bir kadının hayatını kurtaran başarılı cihaz, Almanya’ya damgasını vurdu.

apple watch

Renanya-Palatina eyaletinin başkentinde faaliyet gösteren Mainz Üniversitesi Tıp Merkezi, büyük bir hataya sebep oldu. European Heart Journal tarafından yayımlanan belgede, tıp merkezinin EKG konusundaki başarısızlığına vurgu yapıldı. İlgili rapor; baş dönmesi, göğüs ağrısı ve düzensiz nabız sebepleri ile hastaneye giden bu kişide var olan hastalıkların Mainz Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından tespit edilemediğini ve ismi verilmeyen hastanın, testlerden sonra taburcu edildiği belirtildi. Kan ve EKG testleri yapılan hasta bu testlere rağmen herhangi bir sonuca ulaşamadı. Hastaneden bir sonuç alamayan hasta, Apple Watch cihazının EKG uygulamasını kullanarak kayıt altına aldığı kalp ritimlerini kardiyologlara gösterdi.

Koroner iskemik kalp hastalığına yakalandığı tespit edilen hastanın kalp kası incelendi. Yapılan incelemeler, 80 yaşındaki kadının koroner damarlarında bir tıkanıklığın var olduğunu ve bu yüzden kendisinin kalp kasında yetersiz oksijen sorununun meydana geldiğini ortaya çıkardı. Damar sertliği nedeni ile tıkanma ve daralma sıkıntısı yaşayan bu hastanın kalp hareketleri, kalp kateterizasyonu olarak adlandırılan bir tanı yöntemi ile analiz edildi. Kendisi, balon anjiyoplasti ve stent operasyonu sayesinde tedavi edildi.

apple watch

 

Apple Watch Series 4 ve Apple Watch Series 5 cihazlarında yer alan bu özellik, insanların hayatını kurtarmaya kendini adamış durumda. Apple Watch Series 6 modellerinin ise akıl sağlığını, insülin seviyesini ve oksijen doygunluğunu ölçeceği iddia ediliyor.

Ayrıca Xiaomi Kullanıcılarına Kötü Haber adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Corona Virüs tespitinde yeni teknoloji : Akıllı Yüzük !

Büşra Seyhan

Yaparsa Türk yapar! Türk bilim insanından çığır açacak buluş!

Fatih Akgün

Apple Ring’in Ne İşe Yarayacağı Ortaya Çıktı!!

Fatih Akgün

Yorum Yap