Teknolojix Haber
İNTERNET

Apple, Yeni Bir Alan Adı Kaydetti!

MacRumors’un yansıttığı bilgilere göre, domain adının kime ait olduğunun bulunabildiği WHOIS adlı domain sorgulama servisindeki kayıtlarda, Apple’ın geçtiğimiz günlerde  Koronavirüsü’ne karşı önlem amacıyla “AppleCoronavirus.com” adlı bir alan adı kaydettiği görüldü.

Alan adını tescil ettiren kuruluş olarak Apple gözüküyor. Büyük şirketler için alan adlarını koruyan, domain servislerinden CSC Corporate Domains tarafından yapılan kayıt, Apple’ın virüse yönelik yeni bir girişime imza atabileceğini gösteriyor.

Daha önce Apple ve Google, sağlık kuruluşlarıyla virüsün yayılmasını azaltmasına yardımcı olmak için Bluetooth Low Energy (BLE) teknolojisini temel alan bir sistem geliştirmek için ortaklık kurduklarını açıklamışlardı. Projelerin birbirleri ile bağlantılı olabileceğini düşünülüyor.

Apple ve Google’ın geliştirecekleri sistemin çalışma mantığı; Kullanıcı gizliliği ve güvenliğini merkezine alan sistem, her cihazın çevresindeki cihazlara anlık olarak değişen kimlik numaraları gönderecek. Eğer kullanıcılar, bir koronavirüs hastası ile temas ederse, otomatik olarak bilgilendirilecekler.

Tabi bunun için, koronavirüs taşıyan kişinin resmî sağlık kuruluşu uygulamasına girerek bu bilgiyi sisteme eklemesi gerekiyor. Sisteme dahil olan herkesin anonim olacağını belirten Apple ve Google, konum bilgisinin saklanmayacağını ve yayınlanan kimlik numaralarının 15 dakikada bir değişeceğini söylüyor.

Geliştirilecek uygulama, mayıs ayında iOS ve Android kullanıcılarına sunulacak. Sık sık güncelleme alacağı ve resmi sağlık kurumlarına ait uygulamalar ile entegre bir şekilde çalışacağı söyleniyor. Böylece vatandaşlar ile sağlık yetkilileri arasında tam bir koordinasyon sağlanacak.

Bu süreçte kullanıcılardan elde edilecek verilerin sunucularda saklanmayacağını taahhüt eden Apple ve Google, temas takibi sistemi hakkındaki tüm çalışmaların kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşılacağını açıklamıştı.

Related posts

Facebook’tan Dijital Ödeme Sistemi ‘Facebook Pay’

Yasemin ACAR

Siber zorbalık nedir? Çocukları nasıl koruruz?

Fatih Akgün

Protestolarla Yangın Yerine Dönen İran, İnterneti Devlet Kontrolü Altına Almak İstiyor

Yasemin ACAR

Yorum Yap