Teknolojix Haber
MOBİL SEKTÖREL

Apple’a, ABD’den sonra Avrupa da dava açtı

Applea, ABDden sonra Avrupa da dava açtı

Apple’a, ABD’den sonra Avrupa da dava açtı

Amerikalı teknoloji devi Apple firmasına, Avrupa merkezli  tüketici hakları savunucu bir grup dava açtı. Davanın açılış nedeni Apple’ın iPhone kullanıcılarını, cihazlarını  kasten yavaşlatan güncellemelerin indirmeleri için kandırdığı iddiası… Dört Avrupa ülkesinde yaklaşık 180 milyon Euro tazminat davası açtı.

Apple’a aynı suçlamayla  Amerika’da da açılmıştı. Yaklaşık 500 milyon dolarlık tazminat davası olan dava da Apple anlaşmayı kabul etmişti.

Avrupa’ davaların arkasındaki tüketici savunucu grubu Euroconsumers

Euroconsumers grubu politika ve uygulama başkanı Els Bruggeman, “Apple, bataryayla ilgili sorunları maskelemek için güncellemelere zorladı” dedi. Avrupalı tüketiciler ve bağlı gruplar Belçika ve İspanya’da toplu dava açarken, İtalya ve Portekiz’de de önümüzdeki haftalarda ek davalar açılması planlanıyor.

Apple'a, ABD'den sonra Avrupa da dava açtı

Davalar, 2014 ve 2020 yılları arasında dört ülkede satılan 3 milyondan fazla iPhone 6 serisi , iPhone 7 ve iPhone SE modellerini kapsıyor.

Apple, Gibson Dunn & Crutcher’daki avukatları aracılığı ile yazdığı mektupta; Avrupa tüketicilerine ; Apple’ın bunu “asla yapmayacağını” söyledi. İddiaları  hukuken yanlış olarak nitelendiren Apple ;“Hedefimiz her zaman müşterilerimizin sevdiği ürünler yaratmak oldu ve iPhone’ları olabildiğince uzun süre dayanmasını sağlamak bunun önemli bir parçası.” açıklamasın yaptı.

Apple, daha önce de  2017’deki ilk kamuoyu tepkilerinin ardından, beklenmeyen kapanmaları önlemek için eski telefonlardaki gücü yönetmeye çalıştığını söyleyerek işlemci hızlarının yavaşladığını kabul etti. Fransa’nın tüketici hakları savunucusu, tüketicileri yanıltmaktan dolayı Şubat ayında Apple’a 25 milyon euro para cezası verdi. 2018’in sonlarında, İtalya’nın rekabet otoritesi, yazılım güncellemelerinin “ciddi arızalara neden olduğunu ve performanslarını önemli ölçüde düşürdüğünü” belirledikten sonra Apple’a maksimum ceza olan 10 milyon euro para cezası verdi. Avrupa tüketicileri, Apple’ın haksız ve yanıltıcı ticari uygulamalara giriştiğini iddia ediyor. Tazminat istiyor.

San Jose, California’da yapılacak son duruşmada bir yargıç tarafından onaylanabilecek önerilen ABD anlaşması, Apple’ın telefon başına 25 dolar ödemesini istiyor.

Kanak: yenicaggazetesi

Diğer sektörel haberlere buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Yeni Office Android uygulaması ile Excel, Word ve PowerPoint bir arada

Fatih Akgün

Volkswagen ID. Space Vizzion Yakalandı

Fatih Akgün

Telgraftan Katlanabilir Telefona Evrim Süreci

Fatih Akgün

Yorum Yap