Teknolojix Haber
MOBİL

Apple’ın kablosuz şarj cihazı AirPower, iPhone X işlemcisi A11 ile üretilebilir (Bosanski jezik)

Apple’ın Eylül 2019’da duyurusunu yaptığı kablosuz şarj cihazı AirPower‘ın son kullanıcıyla buluşmayacağını, şirketin donanım mühendisliğinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Dan Riccio’nun bir haber sitesine attığı mail’deki şu ifadelerden öğrenmiştik:

Oldukça çabaladıktan sonra, AirPower’ın yüksek standartlarımıza ulaşamayacağını görüp projeyi iptal ettik. Bu ürünün tanıtılmasını dört gözle bekleyen müşterilerden özür dileriz. Geleceğin kablosuz olduğuna ve kablosuz deneyimini ilerletmeye kararlı olduğumuza inanmaya devam ediyoruz…”

Cupertinolu teknoloji devi, geleceğin kablosuz olduğuna dair inancını kaybetmemiş olmalı ki AirPower isimli kablosuz şarj cihazı geliştirme çalışmalarına tekrar başlamış.

Daha önce Apple mühendislerinin şarj bobinlerini yeniden tasarladıklarına ve cihazdaki ısı dağılımı problemini çözdüğüne dair çıkan haberlerin ardından şimdi de AirPower’ın “C68” isimli bir prototipine ilişkin görüntü paylaşıldı. 

AirPower, iPhone X işlemcisiyle küllerinden doğacak

Aynı anda iPhone, Apple Watch ve AirPods’u şarj edebilecek şekilde tasarlanan AirPower, elektrik akımını doğru bir şekilde bu cihazlara dağıtabilmek için A10 Fusion yongasından destek alıyordu. Ancak teknoloji analisti Jon Prosser, AirPower’ın daha iyi bir dinamik enerji ve ısı kontrolü için iPhone X’e güç veren A11 Bionic çipine terfi edeceğini bildirdi. 

Aslına bakarsanız AirPower’da yaşanan tüm bu sorunlar, Apple Watch’un ince ayarlı özel bir şarj teknolojisinden istifade ediyor olmasından kaynaklanıyor. Zira Apple Watch’u şarj etmek için Qi kablosuz şarj teknolojisine kıyasla daha fazla enerji gerekiyor. Haliyle saat AirPower’ın üzerinde şarj olurken, mindere diğer cihazların da yerleştirilmesi durumunda tüm şarj matı aşırı ısınıyor. Bu da yangın ve hatta patlamalara kadar giden olumsuz sonuçlara sebebiyet verebiliyor. 

Apple’ın A11 Bionic çipiyle birlikte bu sorunların üstesinden geldiği ifade ediliyor. Öyle ki şirketin evden çalışan mühendislerine gönderdiği yeni AirPower prototipi, A11 Bionic yongası sayesinde elektrik akımını belirli bobin bölgelerine yönlendiriyor ve daha fazla enerji aktarımında bulunmadan önce, sıcaklıkların ideal derecelere düşmesini bekliyor. Bu sayede aşırı ısınma sorununun da önüne geçiliyor. 

Kaynak: DH

AirPower će dostići svoj vrhunac pomoću iPhone X procesa

Dizajniran da istovremeno napuni iPhone, Apple Watch i AirPods, AirPower je primao podršku od A10 Fusion čipa za tačnu distribuciju električne struje na ove uređaje. Tehnološki analitičar Jon Prosser izvijestio je da će AirPower biti promoviran u čip A11 Bionic, koji napaja iPhone X za bolju dinamičku kontrolu energije i temperature.

Svi problemi s AirPowerom nastaju zbog korištenja Apple Watch-a posebno prilagođene tehnologije punjenja. Sat se puni preko AirPowera, a ako se drugi uređaji postave na prostirku za punjenje ona se pregrijava. To može dovesti do negativnih posljedica koje vode do požara i eksplozija. Zajedno s Appleovim A11 Bionic čipom, smatra se da će prevazići ove probleme. Novi prototip AirPower, usmjerava električnu struju u određena područja zavojnice zahvaljujući čipu A11 Bionic. Na taj način temperatura se spustiti na idealnu prije nego što prenese više energije. Na ovaj način se sprečava i problem pregrijavanja.

Related posts

OPPO Reno3 Serisi – Video

Fatih Akgün

Huawei Giriş-Orta Seviye Telefonu Y8p Tanıtıldı

Fatih Akgün

Huawei Ücretsiz İndirim Kuponu Dağıtmaya Başladı!

Fatih Akgün

Yorum Yap