Teknolojix Haber
YAZILIM

AR & VR İçin En Popüler 5 Programlama Dili

 

VR (Sanal Gerçeklik) ve AR (Artırılmış Gerçeklik) teknolojisi, günden güne daha fazla işletmenin ilgi alanında. Peki bu alanlara yönelmek isteyen kişilerin hangi yazılım dillerini öğrenmesi gerekir?

 

 

Hizmetlerine Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik kavramlarını ekleyen işletmeler giderek artıyor. Bu artış, AR/VR Uzmanları için de doğru orantılı artan bir talebe neden oluyor. Peki, bu yeni teknolojiler için hangi programlama dilleri daha çok tercih ediliyor?

 

 

En Popüler AR ve VR Programlama Dilleri Hangileri?

1. C#

Yeni başlayan geliştiriciler için çok yararlı bir VR programlama dili olan C#, genelde en popüler oyun motoru Unity ile oyun geliştirmek amacıyla kullanılır. Hem PC’de hem de MAC’de çalışabilen C#, çok sayıda VR uygulaması oluşturulmasına imkan sunar. Ayrıca, Unity C# bileşenlerini içerdiğinden dolayı, özel AR uygulamaları kodlamak için de çok tercih edilen bir programlama dili olarak görülmektedir.

 

2. C / C++

C++, gelişmiş ürünler oluşturmada en iyi seçenekler arasında gösterilir. VR/AR ürün geliştirme öncesinde, ilk önce projenin kapsamını belirlemek hangi platforma ihtiyaç olacağını belirleme açısından önemlidir. Göreceli küçük VR projeleri C# kullanabilirken, büyük ölçekli projeler için C++ ‘a ihtiyaç duyulabilir. Aynı şekilde AR uygulaması için C++, büyük AR uygulamaları oluşturmada en doğru tercih olacaktır.

 

3. Python

Python, sanal gerçeklik için kodlama konuşurken ilk akla gelen dil değildir ama deneyimli olmayan geliştiriciler için oldukça faydalıdır. Fazla kod yazmayı gerektirmeme ve anlaşılması kolay ara yüz sayesinde amatör ürün geliştiricilerin tercih edebileceği iyi bir programlama dili seçeneğidir.

 

4. Java

Köklü geçmişi ile Java, popüler AR programlama dillerinin en başındadır. Üst düzeyde bir ürün geliştirmek istenildiğinde Java tercih edilen programlama dilidir.  Nesne yönelimli oluşu ve diğer özellikleriyle AR uygulaması oluşturmada iyi bir tercihtir.

 

5. JavaScript

Çok yönlülüğü ile tanınan JavaScript, en üst artırılmış gerçeklik programlama dilidir. Bunun sebebi, geçmişi boyunca çok geniş kapsamlı olması için çalışılmasıdır. AR uygulamaları oluşturmak için sektörün önde gelen şirketlerinin ilk tercih ettiği yazılım dilidir.

Related posts

Adobe XD’nin güncellemesi yayında!

Fatih Akgün

Chrome , Şifresi Hack’lenen Kullanıcıları Uyaracak

Fatih Akgün

GitHub artık ekipler için ücretsiz (Bosanski jezik)

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım