Teknolojix Haber
OTOMOBİL

Araç Lastikleri Neden Siyah Renkte Üretilir?

Otomobiller rengarenk etrafta dolaşırken, bunları zeminden ayıran lastikler neden tek bir renkte oluyor? Bu sorunun cevabını bizler de merak ettik ve lastiklerin neden hep siyah olduğunu tüm gerçekleriyle anlattık.

Araçlarımızdaki lastiklerin siyah olmalarının nedeni lastiklerin üretiminde kullanılan malzemelerde yatıyor. Bu malzemeler yakın zamanda değişmeyecek olduğundan da lastikler, farklı alanlarda yeni teknolojiler bulunana kadar siyah olmaya devam edecekler. Peki, lastiğe siyah rengini veren malzemeler nedir?

İki ana hammaddeden birincisi: Kauçuk

Lastiğin iki ana hammaddesi vardır. Bunlardan ilki olan kauçuk, aynı ismi taşıyan ağaçtan yapılan doğal kauçuk ve petrolden elde edilen suni kauçuk, ortaya çıkacak lastiğin kullanım alanına göre uygun oranlarda lastik hamuruna katılıyor. Lastiğin içindeki toplam kauçuk miktarı %60 ila %80 değişiyor. Kauçuk, tekerleğe esneklik veriyor ve sürtünme katsayısını yükseltiyor. Doğal kauçuğun rengi kahverengiyken suni kauçuk beyaz, sarı, kahverengi yahut şeffaf renklerde bulunabiliyor.

İkinci ana hammadde: İs

Lastikte kullanılan ikinci ana hammaddemiz de is. Bir lastiğin içinde kauçuğa ek olarak %20 ila %40 arasında is bulunuyor. İsin esas göreviyse lastiğe aşınma direnci vererek ömrünü uzatmaktır.

Günümüz teknolojisiyle yapılan boyalarsa isin sahip olduğu siyah renk gücüne karşı başa çıkabilecek kadar güçlü değil. İçinde is bulunan tekerlek hamuruna ne kadar renkli boya atılırsa atılsın, tekerlek yine siyah rengini koruyacaktır. Ayrıca hamura attığınız bu boya lastiğin kompozisyonunu bozacağından mantıklı işlem de değildir.

Günümüzdeki araçların siyah lastiğe sahip olmalarının en büyük nedeni “karbon siyahı” isimli pigmenttir. Bu pigment sayesinde kullandığımız lastikler bu denli güçlü ve dayanıklı olabiliyorlar. Bir örnek vermek gerekirse pigment, lastiğin biriktirdiği ısıyı dağıtarak lastiğin ömrünü artırıyor. Tabii bunun karşışığında kauçukla karışan pigment, lastiğin de rengini belirliyor.

Aracımızın yerle temas etmesini ve saatlerce yol almamızı sağlayan bu lastikler, siyah renge sahip olmalarına neden olacak maddeleri taşımayacak olsaydı bu kadar dayanıklı ve güvenli olamazlardı. Günümüzde renkli lastiklerin az olsa da lastiklerin günlük sürüş için dahi uygun olmadığını bilmemiz gerekiyor?

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Related posts

O da Elektriğe Kapıldı

Fatih Akgün

En Güvenli Süper Mini Yeni Renault Clio Seçildi

Fatih Akgün

Volkswagen ID.3’e ECOBEST Ödülü

Fatih Akgün

Yorum Yap