Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Araştırmacılar, Güneş’ten 40 Milyar Kat Daha Büyük Kütleli Bir Kara Delik Keşfetti

Bilim insanları, Dünya’dan yaklaşık 700 milyon ışık yılı uzaklıkta yeni bir kara delik keşfetti. Kara deliğin kütlesinin ise Güneş’in kütlesinden 40 milyar kat daha yüksek olduğu, yani bilinen en büyük kara delik olduğu söyleniyor.

Gökada Holm 15A galaksisinin merkezinde olduğu düşünülen bu cisim, Güneş kütlesinin 40 milyar katı ağırlığında olan çok büyük bir kara delik.

Max Planck Dünya Dışı Fizik Enstitüsü (MPE) ve Üniversite Gözlemevi Münih’ten (USM) gökbilimciler, kara deliği Wendelstein Gözlemevi’nden elde edilen fotometrik verileri ve Avrupa Güney Gözlemevi’nin ‘Çok Büyük Teleskop’ adı verilen teleskobu ile yapılan yeni spektral gözlemleri değerlendirerek keşfetti.

Abell 85 kümesinin merkezi her ne kadar büyük kütleli yıldızlara sahip olsa da gökadanın merkezi oldukça dağınık ve soluktur. Bu, MPE ve USM’den gelen ortak gökbilimcilerin oluşturduğu ekibin galaksiyle ilgilenmeye başlamalarını sağladı. Galaksideki bu merkezi dağınık bölge neredeyse Büyük Macellan Bulutu kadar büyük ve bu, çok yüksek kütleli bir kara deliğin varlığına dair şüpheli bir ipucuydu.

500’den fazla bireysel galaksiden oluşan Abell 85 gökada kümesi, Dünya’dan yaklaşık 700 milyon ışık yılı uzaklıkta konumlanıyor ve bu mesafe, daha önce doğrudan yapılan kara delik kütle ölçümleri için iki katından daha fazla.

Çalışmaya öncülük eden MPE bilimci Jens Thomas, konuya ilişkin “Süper kütleli kara deliklerin yalnızca birkaç düzine doğrudan kütle ölçümü var ve daha önce hiç bu kadar uzaktan denenmedi. Ama bu galaksideki kara deliğin boyutu hakkında zaten bir fikrimiz vardı, bu yüzden denedik” açıklamalarında bulundu.

Wendelstein Gözlemevi ve Çok Büyük Teleskop aracılığıyla elde edilen yeni veriler, ekibin doğrudan galaksinin çekirdeği etrafındaki yıldız hareketlerine dayanarak toplu bir tahmin yapmasına imkân tanıdı. Nihayetinde yaklaşık 40 milyar Güneş kütlesine denk bir kütlesi olduğu anlaşılan kara delik, böylelikle yerel evrende bilinen en büyük kara delik olma unvanını da kazandı.

Galaksinin ışık profili, diğer eliptik galaksilere kıyasla çok daha sönük olan, oldukça düşük ve çok dağınık yüzey parlaklığına sahip bir merkezi işaret ediyordu. USM doktora öğrencisi Kianusch Mehrgan, konu hakkında “Bu, merkezdeki yıldızların çoğunun önceki birleşmelerdeki etkileşimler nedeniyle sürgün edilmiş olması gerektiği anlamına geliyor” dedi.

Işık profillerinden yola çıkarak galaksi birleşmeleri ile meydana geldiğini tahmin ettikleri kara delik kütlesi ile galaksinin yüzey parlaklığı arasında yeni ve sağlam bir ilişki kurmayı planlıyorlar. Bu ilişkiye göre her birleşmede karadelik kütle kazanır ve galaksi merkezi yıldızları kaybeder.

Gökbilimcilerin bu ilişkiyi, kara deliğe yeterince yakın olan yıldız hareketlerinin doğrudan ölçümünün mümkün olmadığı daha uzak galaksilerde yer alan kara deliklerin kütle tahminleri için de kullanabileceği söyleniyor.

Related posts

Türk bilim insanı acil durumlarda denizaltının konumunu belirleyen akustik sinyal cihazı üretti

Fatih Akgün

ASELSAN Elektronik Harp Sistemi: “MİLKAR-3A3”

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Gözyaşı görünümlü yıldız keşfedildi

Fatih Akgün

Yorum Yap