Teknolojix Haber
YAŞAM

Araştırmalara Göre Okulların Kapatılmasının Salgına Bir Etkisi Olmadı!

İngiltere’deki University Colloge London (UCL) öncülüğünde yapılan araştırma, koronavirüs salgının yayılmasını engellemede, okulların kapatılmasının çok küçük bir etki yarattığını söylüyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO‘ya göre, salgın nedeniyle okulların kapatılması dünya öğrenci nüfusunun yüzde 91‘ini etkilemiş durumda.

Yapılan araştırmada, Covid-19 ile mücadelede okulların kapatılmasının etkili olduğunu gösteren kanıtların çok zayıf olduğu belirtildi. Uzmanlara göre Covid-19 gibi yüksek yayılma oranına sahip virüslerde etkinin küçük ve bu durumun öğrenciler üzerindeki klinik etkisi de düşük.

Yapılan araştırma kapsamında 2003’te Çin, Hong Kong ve Singapur’da görülen SARS dahil olmak üzere, son dönemde yaşanan 16 salgınla ilgili araştırmalar incelendi. Uzmanlara göre salgınların kontrol altına alınmasında okulların kapatılmasının etkisi olmamış.

İngiltere’de yayınlanan Guardian gazetesine göre araştırma heyetinin başkanı, UCL Great Ormond Street Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nden Prof. Russell Viner “Daha önceki çalışmalardan biliyoruz ki, virüslerin çocuklara bulaşma oranının yüksek olduğu salgınlarda okulların kapatılması önemli bir etkiye sahip olabilir. Ama Covid-19’da bunun tersi bir durum var” dedi.

Prof. Viner şunları söyledi:

Covid-19 salgınında okulların kapatılmasının faydalarıyla ilgili veriler sınırlı. Ama elimizdeki bilgiler, hastaların tecridi gibi diğer enfeksiyon kontrol önlemlerine kıyasla bunun etkisinin sınırlı olduğunu ve okulları kapatmanın sadece diğer sosyal izolasyon önlemlerine uyulması halinde etkili olduğunu gösteriyor.”

Fayda-Zarar Karşılaştırmaları

Viner, okulları kapatmanın sağladığı faydanın bedelleriyle ölçülmesiyle gerektiğini belirterek “Çocukların eğitimi zarar görüyor ve zihin sağlıkları da darbe alabilir. Aile bütçesi etkileniyor. Temel hizmetlerde çalışan kişilerin çocuklarına bakmak için evde kalması gerekebilir ve en büyük zararı kırılgan çocuklar görebilir” dedi.

Prof. Viner, çocukların eğitime hayatına devam etmesi ve okullarında güvenli ortamı sağlamak için çalışmalara başlanması gerektiğini belirterek şöyle devam etti:

“İngiltere gibi okulların kapatıldığı ülkeler, şimdi okulların ne zaman ve nasıl açılacağı sorularına yanıt bulmak için çalışmaya başlamalı. Eğer sınırlayıcı sosyal mesafe kuralları uzun bir süre uygulanacaksa, oyun alanlarının kapatılması, öğrencilerin sürekli dersliklerde tutulması, öğrenciler arasındaki mesafenin artırılması, gün sayısının azaltılması ve derslere başlama ve tatil zamanlarının belirlenmesi konularında çalışma yürütülmeli.”

İngiltere’de salgının önlenmesi konusunda hükümete danışmanlık yapan, Imperial College London epidemiyoloji uzmanı Prof. Neil Ferguson ise “Tek başına okulların kapatılması Covid-19’un yayılmasını durdurmada sınırlı bir etkiye sahip olabilir. Ama, bu diğer sosyal mesafe önlemleriyle birleştirilince önemli bir etkiye sahip” dedi.

Notthingham Trent Üniversitesi’nden sosyolog Prof. Robert Dingwall’a göre UCL’in araştırması okulların kapatılması, çocuklar ve ailelere dayatılan sosyal ve ekonomik bedelle orantısız bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor.

Prof. Dingwall, şunları söyledi:

“Bu araştırma aynı zamanda Covid-19 salgınında kullanılan modellemelerin bilimsel kanıt açısından çok zayıf temellere dayanıyor olabileceğini gösteriyor. Bu çalışma ayrıca, ilk dalga atlatıldıktan hemen sonra İngiltere’de okulların açılabileceğine ve açılması gerektiğine işaret ediyor.”

Bu araştırmalar sonucunda yetkililerin ne yapacağı ise merak konusu. Gelişmeleri teknolojixhaber.com ‘dan takip etmeyi unutmayın. Sağlıklı Günler dileriz 🙂

Related posts

KORONA VİRÜS TANI KİTİ TÜRK BİYOTEKNOLOJİ FİRMASI TARAFINDAN GELİŞTİRİLDİ

Fatih Akgün

Türkiye’ye gelen ilk cep telefonu!

Fatih Akgün

Altın fiyatları bugün ne kadar oldu?

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap