Teknolojix Haber
BİLİM

Araştırmalara Göre Temel İnsan Hakkımız,Ücretsiz İnternet

Birmingham Üniversitesi’nde görevli Dr.Merten Reglitz, ücretsiz internet erişiminin bütün insanlar için temel bir insan hakkı olduğunu söylüyor. Reglitz, siyasi gelişmelere müdahale için önemli bir mevzi olan internetten yoksun insanların, siyasetten bu şekilde uzak kaldığını iddia ediyor.

Özellikle son 10 yıldır  siyasi gelişmeler internet ve  sosyal medyada önemli bir yer tutuyor. Birçok toplumsal hareket, internet aracılığıyla meydana geliyor ya da internetin kullanılması ile gelişiyor. Dr.Merten Reglitz, internete erişemeyen insanların bilgi alma, ifade özgürlüğü ve toplanma özgürlüğü gibi birçok haktan yararlanamadığını belirtiyor.

Dr. Reglitz, “İnternet erişimi lüks değil, ahlaki bir insan hakkıdır. Herkes bu küresel ortama sansürsüz bir şekilde erişebilmelidir. Böyle bir erişim olmadan birçok insan, ülkeler üstü, kural koyucu kurumları etkilemek için önemli bir yoldan yoksun olurlar. İnternete erişemeyen bireyler, uymaları gereken ve hayatlarını şekillendiren kanunların yapımında söz sahibi olamazlar” dedi.

Bilim insanın çalışması aynı zamanda, internetin küresel olarak erişime açılması sözü veren çok sayıda önemli siyasi kurumu işaret ediyor. Hindistan’ın Kerala eyaleti, evrensel internet erişiminin bir hak olduğunu ilan etti ve 2019 sonuna kadar 39 milyon insanın internete erişimini sağlamayı hedefliyor. Avrupa Birliği de 2020 yılına kadar Avrupa’daki kamusal yaşam alanlarının merkezlerinin çevresine ücretsiz kablosuz internet erişimi sağlamak için WiFİ4EU girişimini başlattı. Birleşmiş Milletler de, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin bir parçası olarak küresel internet erişimi için çalışmalara devam ediyor.

Birleşmiş Milletler’in Uluslararası Telekomünikasyon Birliği, 2018’in sonunda dünyadaki 7 milyar insanın yüzde 51’inin internete erişebildiğini açıkladı. Dünyanın yoksul kesimlerinde insanlar hala internete erişim konusunda büyük problemler yaşıyorlar. Dr.Merten Reglitz, internetin genişlemesinin son yıllarda yavaşladığını ve bunun kasıtlı bir şekilde olduğunu söylüyor.

Merten Reglitz, “Evrensel internet erişiminin dünyaya bir maliyeti yok. Blog yazma, bilgi edinmek, gruplara katılmak veya e-posta göndermek ve almak gibi politik açıdan önemli uygulamalara erişmek için en son bilgi teknolojilerine erişmeye gerek yok. İnternetin kullanılabildiği telefonlar, insanların bu hizmetlere erişmesine ve halk kütüphaneleri gibi halka açık internet hizmetlerine erişmelerine olanak tanıyor. Bu tür halka açık internet hizmetleri, bireysel internet kullanımının çok pahallı olduğu yerlerde insanların çevrimiçi olmasına yardımcı olabilir” dedi. 

Ülkemizde de halka açık alanlarda,Kütüphanelerde ve Millet Kıraathanelerinde, kamusal alanlarda ve özellikle Üniversitelerde ücretsiz internetin yaygınlaşmasını ve yoksul kesimlerinde internetten geri kalmamasını umut ediyoruz.

Related posts

Roma’nın Kurucusu Kral Romulus’un Mezarı Halka Açıldı

Fatih Akgün

Koronavirüs ile ilgili flaş gelişme!

Fatih Akgün

Coronavirüs NASA’yı da Vurdu!

Fatih Akgün

Yorum Yap