Teknolojix Haber
ROBOTLAR

“ARAT” DÖRT AYAKLI ROBOT

İnsansı robot AKINCI, hizmet robotu ADA serileri ile rakiplerinin önüne her seferinde geçmeyi başaran AKINROBOTICS 2018 yılında başladığı ARAT DÖRT AYAKLI ROBOT PROTOTİPİ projesi ile bu kulvarda da rakiplerine yetişmek için hızlı bir gelişme yaşıyor. Değerli okuyucularımız ile birlikte ARAT-1 ve ARAT-2 Dört Ayaklı Robot Projelerini tanıyalım.

ARAT-1

Arat-1 projesine 14 Nisan 2018 tarihinde başlandı ve günümüzde de devam etmektedir. 48 kg ağırlığında 150 cm uzunluğunda ve 42 cm genişliğinde olan Arat-1 gücünü lityum iyon pilden sağlamaktadır. Lityum iyon pil sayesinde 6 saat çalışma süresine sahiptir.

Dört ayağının üç eksenli olması sayesinde dengede kalarak yürüyebiliyor ve rahatlıkla yönelme, koşma, basamak çıkma özellikleri ile keşif yapabiliyor. Stereo vision kamera ile derinlik algılayıp engellerden uzaklaşma veya engeli aşmak için strateji geliştirebiliyor. Sesli komut alabilmesinin yanısıra koku sensörleri ile tehlikeli durumları bildirebiliyor.

ARAT-2

Arat-2 projesine 26 Şubat 2019 tarihinde başlandı ve günümüzde de devam etmektedir. Arat-1 den 9 kg hafif olup 39 ağırlığında 150 cm uzunluğunda ve 1 cm genişlik artışı ile 43 cm genişliğinde 102 cm uzunluğunda olan Arat-2 gücünü lityum iyon pilden sağlamaktadır. Bünyesinde 86 sensör bulunduruyor ve 17 eklemden oluşuyor.

Dört ayağının üç eksenli olması sayesinde dengede kalarak yürüyebiliyor ve rahatlıkla yönelme, koşma, basamak çıkma özellikleri ile keşif yapabiliyor. Stereo vision kamera ile derinlik algılayıp engellerden uzaklaşma veya engeli aşmak için strateji geliştirebiliyor. Sesli komut alabilmesinin yanısıra koku sensörleri ile tehlikeli durumları bildirebiliyor. Arat-1’e ek olarak yük taşıyabiliyor ve arazide arama kurtarma faaliyetlerinde kullanılabiliyor.

Related posts

Sony, PlayStation’a Özel Bir Robot İçin Harekete Geçti.

Yağmur Kübra Yazıcı

Koronavirüste ” Tetrobo” dönemi !

Fatih Akgün

”Cyborg”ların çağı geliyor

Fatih Akgün

Yorum Yap