Teknolojix Haber
BİLİM

Arjantinli Çiftçi, Nadir Rastlanan Bir Fosil buldu!

Şanslı Çiftçi, Tarihi Bir Mucize Buldu…

Arjantin‘de şanslı bir çiftçi, bilim adamları tarafından çok nadir rastlanan ve değerli görülen mucize bir fosil buldu.

 

Şanslı çiftçi mucize sayılabilecek fosiller buldu
Heinrich Harder (1858-1935)

 

Arjantin‘deki şanslı çiftçi, Vallimanca ana yatağından hayvanlarını geçirirken rastladığı dört devasa Glyptodon fosili ile sıra dışı bir buluşa imza attı. Pampa Quaternary Arkeolojik ve Paleontolojik İncelemeler Enstitüsü (Incuapa-Conicet) tarafından yapılan yayın, bu örneklerin bölgede yaşanan ve nehri küçülterek toprağın üst kısmını nasıl zayıflattığını ve kabuğu açığa çıkardığını detaylarıyla anlatıyor.

Çiftçi Juan de Dios Sota, ineklerini otlamaya götürürken, bölgede yaygın olan at veya inek bedenine, fosillerine benzemeyen bir çıkıntı fark ettiğini söyledi. Kabuğu gördükten hemen sonra yerel yetkililere haber verdi. Ardından, beraber ölmüş gibi gözüken dört Glyptodon’un fosillerini almaları ve değerlendirmeleri için bir paleontolog ekibi görevlendirildi ve alanda kazı yapma çalışmalarını başlattılar.

Alana gitmiş olan paleontolog Ricardo Bonini,  açıklamasında “bu şekilde aynı şartlar altında beraber ölmüş olan bir grubun nadir olduğunu ve geçtiğimiz yıllarda ortaya atılan bazı hipotezleri test etme imkanı sunacağını” söyledi.

Glyptodon‘lar Güney Amerika’da 20 milyon yılı aşkın süredir varlıklarını korudular ve kötü hava şartlarından korunmak amacıyla ölü hayvanların kabuklarını kullanmış olabilecek olan erken insanların ellerinde soylarının tükendiği düşünülüyor. Armadilloların (veya tatuların) devasa, ağır zırhlı bu akrabaları Xenarthra (dişsiz plasentalılar) adı verilen memeli üst takımında yer alıyorlar.

Related posts

Merkür, Güneş ile Dünya’nın arasından geçti TÜBİTAK canlı yayınladı

Fatih Akgün

NASA, Arktik Üzerindeki Ozon Seyrelmesi İçin Rekor Seviyeyi Açıkladı

Fatih Akgün

11 BİN BİLİM İNSANINDAN İKLİM KRİZİ UYARISI.!!

admin

Yorum Yap