Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Arktika’daki Rus buz Kıran gemileri

Arktika’daki Rus buz Kıran gemileri

Arktika’daki Rus Buz Kıran gemileri Rusya’nın en büyük silahı olabilir mi?

Amerikan askeri analiz dergisi The National Interest (NI), yeni sayısında Arktika’daki Rus buz Kıran gemileri hakkında bilgilere yer verdi. Dergide  uzman olan  Caleb Larson, yazısında  Rusya’nın Arktik bölgeyi ele geçirmeye hazır olduğunu ve ‘Arktika’ tipi buz kıranların Rusya’nın en büyük silahı olduğunu ileri sürdü. Yazı da bu gemi türlerinin özelliklerini ve üstünlüklerini anlattı.

1970’li yıllarda geliştirilen ‘Arktika’ tipi buzkıran gemisinin yapısında gövdesi sandviç gibi katmanlardan oluşuyor. İki gövdeli diyebileceğimiz gemi  Kalın dış gövde ve daha kalın iç gövdesi sayesinde buzları kırmaya yarıyor. Kullanılan yapısal teknikte bu iki gövde arasında safra denilen deniz suyu bulunuyor.

Arktika daki  buz kıran gemisi açık okyanusta yüksek hızla seyredebiliyor. 3 metre kalınlığında buzları kırabilen , Rus buzkıranın diğer bir özelliğinin de buzu daha ince hale gelmesini ve kırılacak yeri daha öngörülebilir olmasını sağlayan sıcak buhar tabancasına sahip olması.

Ayrıca  gemi ilerleyebilmek için nükleer reaktör kullanıyor. Yakıt ikmaline ihtiyaç duymayan gemi neredeyse sınırsız seyir menziline sahip.

Arktika daki Rus buz kıranı yedek parçalarla seyahat ettiğinden,  seyir halindeyken onarım çalışmaları kolayca yapılabiliyor.

Caleb Larson, yazısında “Arktika’ya ilgi gösteren her bir ülke buzları kırmak zorunda kalacak. Zafer, oraya ilk varanın olacak. Moskova bu anlamda büyük üstünlüklere sahip” ifadesine yer verdi.

Kaynak: sputniknews

Uzay ve savunma haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Related posts

Jüpiter’in Uydusu Europa’da Su Buharı Bulundu

Fatih Akgün

Gökadamızda Fosil galaksi kalıntılarına rastlandı

72 Tank Taşıyıcı MSB’ye Teslim Edildi

Fatih Akgün

Yorum Yap