Teknolojix Haber
MOBİL TEKNOLOJİ (Genel) UYGULAMA YAŞAM

Artırılmış Gerçeklik Nedir? Artırılmış Gerçeklik Nerelerde Kullanılır?

 

Artırılmış gerçeklik kavramı günden güne daha fazla yaşamımıza ortak oluyor. Peki, nedir bu artırılmış gerçeklik?

 

Mevcut gerçekliğin zenginleştirildiği bir deneyim çeşidi olan Artırılmış Gerçeklik, günümüzde en popüler konulardan biri.

 

 

Artırılmış Gerçeklik, oluşturulan duyu unsurlarının gerçek zamanlı bir şekilde zenginleştirmesini ve aynı zamanda fiziksel dünya ile etkileşimde olmasını sağlar. Çevrede algılanan fiziksel unsurların bilgisayar kaynaklı  video, ses, grafik ,GPS gibi veriler ile birleştirilmesi yoluyla oluşturulan bu teknoloji, gerçek ile sanal dünyaların birbirinden ayrılmadığı, aksine daha da birbirine kaynaştığı bir gerçekliği  sunuyor.

 

 

AR (Artırılmış Gerçeklik) teknolojisinden  yararlanabilmek için artırılmış gerçekliği tanımlayabilecek internet erişimine sahip akıllı telefon, akıllı gözlük veya tablet gibi cihazlar gereklidir. Aynı zamanda AR ile tanımlanan uygulamalardan herhangi birinin bu cihazlarda yüklenmiş olması ve AR için tasarlanan görselin cihazlardaki uygulama ile tanımlanması gereklidir. Bu gereksinimler karşılandığında, cihaz görseli algılayarak sabit mekanda yeni bir görüntü sunar.

 

 

Arıtılmış Gerçeklik Nerelerde Kullanılır?

AR, cihazlardaki cisim tanıma özelliğini kullanılarak sanal nesneleri gerçek görüntülerin üzerine bindirme olayıdır. Uygulamaların gelişmesi ile kullanım alanları çoğalan Artırılmış Gerçeklik teknolojisi artık çoğu sektörde karşımıza çıkıyor.

 

 

AR ile tasarlanan animasyonlar, afişler, bilboardlar ve farklı özelliklerle zenginleştirilmiş reklam içerikleri  firmaların ürünlerini daha kolay pazarlamasına imkan tanıyor. Sosyal medya uygulamalarında kullanılan AR ile tasarlanmış filtrelerden, tıbbi uygulamalara kadar oldukça fazla alanda karşımıza çıkan teknoloji, sanal ile gerçek hayatı bir düzlemde birleştiriyor.

 

AR teknolojisinin kullanıldığı diğer alanlar:

· Sinema

· Pazarlama

· Oyun ve Video

· Sağlık

· Alışveriş

· Turizm

· Emlak

· Sanat

. Müzeler

 

 

Related posts

Elon Musk, Mars’ı nasıl kolonileştireceğini açıkladı!

Fatih Akgün

NASIL BİR TEKNOLOJİ KULLANARAK TOZLARI TEMİZLEMELİYİZ?

Fatih Akgün

 Dünyada En Çok Rağbet Gören PUBG Mobile, Snapdragon 865 ile Sınıf Atlayacak!

Meryem ACAR

Yorum Yap