Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

ASELSAN Modernizasyonuyla M60A1 tankı M60T tankı oldu.

ASELSAN Modernizasyonuyla M60A1 tankı M60T tankı oldu.

ASELSAN Modernizasyonuyla M60A1 tankı M60T tankı oldu.

Türk Silahlı kuvvetlerinin modern tank ihtiyacı doğrultusunda yapılan araştırmalar sonucunda yeni bir tank satın alınmasının yerine sahip olunan mevcut hala çalışır durumdaki tankların modernize edilmesi kararlaştırıldı.  ASELSAN Modernizasyonuyla M60A1 tankı M60T tankı oldu.

Bu karar doğrultusuna M60A1 tankı, Israel Military Industries (IMI) firması  tarafından modernize edildi.

Bu yenileme ile M60A1 tankı 120 mm topa, rekatif zırha, 1000 beygirlik yeni motor eklendi. Yapılan modernizasyon ile M60A1 tankı M60T (Sabra Mk II ) adını aldı.

206 milyon Avro ve 50 milyon TL tutarındaki sözleşme ile ASELSAN, M60T tanklarına

  • PULAT Aktif Koruma Sistemi,
  • YAMGÖZ Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi,
  • SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi,
  • TLUS Tank Lazer Uyarı Sistemi entegre etti.

PULAT AKTİF KORUMA SİSTEMİ

Sahip olduğu ileri teknolojisi sayesinde radar ile yöneltilmiş olan tehditleri tespit eden PULAT Aktif Koruma Sistemi 360 derecelik tam koruma kalkanı da sağlıyor.  Ayrıca sistem  tespit ettiği tehdidi , “Fiziksel İmha” (Hard-Kill) yeteneği ile tankı vurmadan önce uygun zaman ve mesafede yok ediyor.

YAMGÖZ YAKIN MESAFE GÖZETLEME SİSTEMİ

Geliştirilmiş 360 derece yakın mesafe gözetleme sistemi olan YAMGÖZ, lazer uyarı sistemi ile tehtit bölgelerini gösteriyor. aynı zamanda uzaktan komutalı silah sistemleri ve atış kontrol sistemlerinin tümü ile uyumlu. YAMGÖZ’de termal ve gündüz görüntülerini birleştiren füzyon teknolojisi kullanılıyor.

SARP UZAKTAN KOMUTALI STABİLİZE SİLAH SİSTEMİ

Hava ve kara tehditleri ile asimetrik tehditlere karşı kullanılan SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi gece ve gündüz gözetleme, hedef tespit-takip imkanı sağlıyor. Harici sensörler ve komuta kontrol sistemlerinin entegre edilebildiği SARP hareket halinde ve hareketli hedeflere atış yapabiliyor

TLUS TANK LAZER UYARI SİSTEMİ

Ana muharebe tankı ve zırhlı araçlara yönelik lazer tehditlerini kısa süre içerisinde tespit eden TLUS Tank Lazer Uyarı Sistemi, kısa tepki süresi içerisinde karşı tedbir sistemlerini harekete geçiriyor.Lazer Mesafe Ölçer (LRF), Lazer Hedef İşaretleyici (LD) ve “Laser Beam Rider” (LBR) gibi farklı optik bantlarda yer alan tehditleri algılayabilen TLUS, tehdit bildirimini komuta kontrol sistemi üzerinden gerçekleştiriyor.

Kaynak: savunmasanayi.org

Uzay ve savunma haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Related posts

NASA uzay madenciliği projesi için Elon Musk ile anlaştı

Fatih Akgün

CASİO NASA İÇİN UZAY TEMALI SAAT ÜRETTİ

Fatih Akgün

Ünlü astrofizikçi Neil deGrasse Tyson meteor uyarısı: Kasım ayının başında dünyaya çarpacak

Vildan Çelik

Yorum Yap